Dünyanın En Büyük 3. Şehir Parkı "Millet Bahçesi"

Dünyanın En Büyük 3. Şehir Parkı

Geride bıraktığımız günler içerisinde günümüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen açıklamalar içerisinde 29 Ekim 2018 tarihinde taşınması planlanan Atatürk Havalimanı bölgesinin arazisi üzerine Millet Bahçesi adı verilen yeni bir projenin geleceğinin sinyali verilmiştir…

Mega şehir İstanbul için yeni ve özel bir yeşil alan katacak olan dev proje için daha açıklanmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen tüm İstanbul merak ve heyecan içinde. Etrafında yer alan imarlı arazilerin ortalama metrekare değerleri temel alındığı zaman ortalama 234 milyar TL’lik değere sahip olan Atatürk Havalimanı arazisi için yeniden değerlendirme kapsamında ilk olarak Millet Parkı yapılması seçenekler arasında ilk sırayı çekiyor.

Atatürk Havalimanı, Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy bölgeleri arasında toplam olarak 11 milyon 700 bin metrekare yani 11 bin 700 dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerinde yükselen ülkemizin en büyük havalimanı özelliğini taşımaktaydı. Şenliköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy 2 – 5 – 6 ve Ataköy 7 – 8 – 9 – 10 mahalleleri yer alırken Atatürk Havalimanının sahip olduğu arazisi mevcut durumda yalnızca havalimanı olarak kullanılabileceği için bu alan üzerine herhangi bir maddi değer belirlemek henüz mümkün görünmüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından da bu alanın imara açılmayacağı daha önce ifade edilmişti. Daha önceki dönemde Atatürk Havalimanının sahip olduğu arazi üzerine New York’ta yer alan Central Park benzeri bir parkın yapılacağı yönünde bir söylenti gündeme gelmişti.

İlgili proje yani Millet Bahçesi projesi Atatürk Hava limanının mevcut arazisinin tamamı üzerinde hayata geçirilecek olursa bu durumda dünyanın en büyük 3. Şehir parkı pozisyonuna gelmiş olurken New York’ta yer alan Central Park şehir parkının da 3.5 kat daha büyüğü haline gelecektir.

Dünyada 3. Sırada Olacak

Dünya genelinde yer alan şehir parklarına bakıldığı zaman en fazla şehir parkı Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde yer almaktadır. Amerika sınırları içerisinde dünyanın en büyük şehir parkları sıralamasına giren 5 adet şehir parkı yer almaktadır. Bu listenin ilk sırasında Bitsevsky Park Rusya’nın Moskova bölgesinde toplam olarak 18 bin dönümlük bir alan üzerinde yere almaktadır.

Bu sözünü etmiş olduğumuz park içerisinde 500’den fazla bitki türü yer almaktadır. Diğer yandan ise 17,4 bin dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Griffith Park Amerika Los Angeles bölgesinde yer almaktadır. Bu listenin 13. Sırasında ise İngiltere’de yer alan dünya genelinde bir üne sahip olan Hyde Park olurken bu şehir parkı sadece bin 416 dönümlük araziye sahiptir. Atatürk Havalimanı arazisi üzerinde hayata geçirilmesi planlanan Millet Bahçesi Projesi ise toplam olarak 11 bin 700 dönümlük bir arazi üzerinde yükselecek olup dünyanın en büyük 3. Şehir parkı olma özelliğini taşıyacaktır.

 

Etiketler : Güncel