Altın Fiyatları Belirsizlikteki Artışla Bir Miktar Yükseldi

Altın Fiyatları Belirsizlikteki Artışla Bir Miktar Yükseldi
Editör: Hasan Aker Ekonomi, Gündem 29 Ocak 2019
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Amerikan Kongresi’nde Perşembe günü yapılan oylamada hükümet kapanmasını sonlandırmak için önerilen düzenlemelerin ikisi de yeterli desteği alamadı. Hem Trump’ın hem de Demokratların önerisi reddedilirken bir ayı aşkın süredir devam eden hükümet kapanması belirsizliğini koruyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün yaptığı toplantı sonrasında faizleri serbest bıraktığını açıklarken ECB Başkanı Mario Draghi ticari çekişme, korumacılıktaki artış ve jeopolitik gelişmelerin Euro Bölgesi ekonomisine zarar verdiğini belirtti. Öte yandan İngiltere’deki Brexit belirsizliği sürerken Kuzey İrlandalı Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) gelecek hafta yapılacak oylamada Brexit’i destekleyeceği iddia edildi. Altın fiyatları ise Cuma günü bir miktar yükselerek 1.285 doları gördü ancak fiyatların gelecek haftaki ticaret görüşmeleri öncesinde sakin seyretmesi bekleniyor.

Amerika’da Cumhuriyetçi Senato Lideri Mitch McConnell’ın hükümet kapanmasını sonlandırmak için Perşembe günü oylamaya sunduğu iki öneri de yeterli desteği alamayarak reddedildi. Demokratların önerisinde hükümetin üç hafta boyunca açık kalmasına yetecek kadar fon sağlanması ve Meksika duvarına bütçe ayrılmaması maddeleri yer alıyordu. Öte yandan Başkan Trump ise Meksika duvarının fonlanmasını da kapsayacak olan 5,7 milyar dolarlık önerisini sunmuştu. Trump ayrıca ülkeye izinsiz giriş yapmış olanların ve geçici pasaport sahiplerinin üç yıl boyunca korunacağını belirtmişti ancak Demokratlar, kalıcı bir duvar için geçici bir korumanın pazarlık edilemeyeceğini belirterek öneriyi reddetmişti. Böylece Cuma günü itibariyle 35. gününe girecek olan hükümet kapanmasında belirsizlik sürüyor.

Devam eden belirsizlikle birlikte altın fiyatları bugün bir miktar yükselerek 1.285 doları gördü ancak hafta boyunca dar bir aralıkta seyretti. Spot altın 12:25 itibariyle ons başına 1.283,70 dolardan işlem görüyor.

Avustralya Ulusal Bankası Ekonomisti John Sharma Reuters’daki açıklamasında ABD hükümet kapanması, devam eden ticaret savaşı ve faizlerin muhtemelen daha yavaş artırılması gibi gelişmelerin altına destek olduğunu söyleyerek, yatırımcıların gelecek hafta ABD ve Çin arasında gerçekleşecek olan ticaret görüşmelerini beklediğini belirtti. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise CNBC’deki açıklamasında ABD’nin Çin ile yapılacak bir ticaret anlaşmasından hala çok uzakta olduğunu söyledi.

İngiltere’de ise Brexit belirsizliği sürerken Kuzey İrlandalı Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) gelecek hafta Salı günü yapılacak oylamada Başbakan Theresa May’in anlaşmasına destek verebileceği iddia edildi. The Sun’ın haberine göre DUP, Irish Backstop denilen Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırın açık kalmasını taahhüt eden maddeye zaman sınırlaması getirilmesi halinde May’in anlaşmasını destekleyecek. Parlamentonun bir kısmı Irish Backstop maddesinin tamamen kaldırılmasını talep ederken diğer kısmı arada fiziki bir sınırın olmayacağı ancak gümrük kontrollerinin yapılabileceği alternatif bir anlaşmayı destekliyor. Salı günü yapılacak oylamada anlaşmanın yeniden reddedilmesi durumunda ikinci bir referandumun gündeme gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün yaptığı toplantı sonrasında faizleri sabit bıraktığını duyurdu. Daha sonra açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Draghi büyüme endişelerine dikkat çekerek ticaret savaşları ve korumacılıktaki artışla birlikte Euro Bölgesi’ndeki ekonomik yavaşlamanın beklenenden uzun sürebileceğini söyledi. Çin’deki yavaşlamanın ve jeopolitik gelişmelerin ise riskleri artırdığına değinen Draghi, ECB’nin ihtiyaç olduğunda kullanabileceği araçlarının olduğunu belirtti.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • melisa şahin :

    29 Mart 2019-11:33

    altına 4 taksit gelecekti geldi mi bilgisi olan var mı?

Tema Tasarım | Osgaka.com