Dünyanın En Uzun Köprüsü: 1915 Çanakkale Köprüsü!

truck

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 2.023 metre orta açıklığa sahip olduğunu ve bu rakamın dünya üzerindeki en büyük rakam olduğunu açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü 2023 yılına kadar tamamlamayı planları dahiline eklediklerinin altını çizerek, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olarak ön plana çıkan 2023 yılını simgeleyecek bir şekilde 2.023 metre orta açıklığa sahip olan köprünün, orta açıklığıyla dünyanın en uzun asma köprüsü olarak ön plana çıkacağını kaydetti.

Bakan Arslan, Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesi Belediye Meydanı'nda gerçekleştirilen, İyilik için iftar adlı programa katılım gerçekleştirdi.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Arslan, Tekirdağ'ın sanayisiyle, ekonomisiyle, endüstrisiyle İstanbul ile beraber Türkiye ekonomisine can katan çok önemli bir merkez olarak ön plana çıktığını vurguladı. Tekirdağ'a 14 yıl içerisinde yapılan yatırımların 2.640.000 TL'ye ulaştığını vurgulayan Arslan, şehre yapılan yatırımların büyük bir hızla devam ettiğinin altını çizdi.

Tekirdağ'a 79 yılda 85 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını dile getiren Arslan, Son 14 yılda Tekirdağ'ın bölünmüş yol uzunluğunun 311 kilometreye ulaştığının altını çizerken, AKP İktidarı göreve ilk geldiği anda, Tekirdağ'ın komşu ilçelerine 0, kendi içerisine ise kısıtlı erişimi olduğunu iletti. 14 yıl içerisinde Tekirdağ'ı Edirne'ye, İstanbul'a, Kırklareli'ye ve Çanakkale'ye bölünen yollarla entegre ettiklerini ileten Arslan, Neredeyse ilçelerinin tamamını bölünmüş yollarla birbirine bağladıklarını vurguladı.

Arslan, şehirde yapılan ve yapılması planlanan bölünmüş yol çalışmalarına yönelik bilgi aktarımında bulundu. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü 2023 yılına kadar tamamlayıp hizmete açma planlarının yer aldığını ileten Arslan, Tekirdağ'ı yalnızca Çanakkale'ye değil, tüm Ege'ye otoyol araclığıyla bağlayacak olan bu köprüyü de kapsamı dahiline alan projeye başladıklarını ifade etti. 

Toplam uzunluğu bağlantı yolları dahil olmak üzere 352 kilometre olan bu söz konusu projenin temelini 18 Mart'ta attıklarını hatırlatan Bakan Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü 2023 yılında tamamlamayı umduklarını vurgularken, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılını simge edinecek şekilde 2.023 metre orta açıklık yapmakta olduklarını da sözlerine ekledi.

 

"Dünyanın En Uzun Köprüsü: 1915 Çanakkale Köprüsü!" Yorumlar

"Dünyanın En Uzun Köprüsü: 1915 Çanakkale Köprüsü!" Benzer Haberler