Konut Satışlarını Artıracak Adım Belli Oldu! Yerin Birim Kuruluyor…

Konut Satışlarını Artıracak Adım Belli Oldu! Yerin Birim Kuruluyor…
Editör: Hasan Aker Ekonomi, Gündem 24 Aralık 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Konut sektörüyle ilgili olarak 2 farklı düzenleme yabancı alıcılar tarafından çok büyük ilgi gördü ve konut satışlarında yabancıya yönelik yapılan satışlar büyük bir rekor kırdı. Bunun üzerine hükumet hemen kollarını sıvadı. Bu yıl içerisinde 40.000 barajını aştıktan sonra 10 Milyar $ getiri sahibi edilmesi beklentiler dahilinde olan alana ilişkin bakanlık kapsamında yeni bir birim altına imza atılacak. Yeni birim kurulması için gerekli çalışmalar başlatıldı.

Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanma ve faizlerin yıllık oranlarda %3’leri bulmasıyla birlikte konut satışlarında meydana çok büyük bir düşüş gelmiş, stoklar artımıştı. Kasım ayı verilerinde de bu düşüşün etkileri hala kendini gösteriyor. Son gelen konut satış istatistiklerine göz atıldığında, konut satışlarında %27 oranında azalma meydana geldiği aktarıldı. Konut satışlarında rakamlar iç piyasada düştü. Yani Türk vatandaşların aldığı konut sayıları düştü. Yurtdışından çok yüksek bir konut talebi gelmiş durumda.

Dövizde dalgalanmalardan dolayı meydana gelen fırsat, oturum izni için tanınmış olan 1.000.000 $ değerindeki yatırımın 250.000 $ gibi bir rakama düşürülmesiyle birlikte, yabancıların Türkiye’de bulunan konutlara gösterdiği ilgileri çok yüksek oranda artırmış durumda.

4 Ay İçerisinde %150’yi Geçen Artış…

Yabancıya yapılan konut satışlarında geçen Ağustos ayı itibarıyla başlangıç gösteren yükseliş, Kasım ayında da aynı şekilde devam etti. Ağustos ayı itibarıyla bu artış %129, Eylül ayında %151, Ekim ayında %134 olarak kendini gösterdi. Kasım ayında oranlar %117’ye geçti.

2017 yılı Kasım ayında yabancı uyruklu bireylere yapılan konut satışları 2.000 adetti. Bu yıl Kasım ayında yabancı uyruklular tarafından alınan konut sayısı hemen hemen 5.000 olmuş durumda.

Zirvede İstanbul ve Irak Var!

Yabancılara yapılan konut satışlarında yıllardır hep aynı şehir ve aynı uyruk zirvede. Satışı gerçekleştirilen konutların çok büyük bir bölümü İstanbul oluşturuyor. İstanbul’u ise yıl yıl değişim göstermekle beraber Antalya, Bursa, Ankara, İzmir, Yalova, Trabzon ve Sakarya takip ediyor. Türkiye üzerinden konut satın alan yabancılara genel olarak göz gezdirildiğinde Irak uzun zamandır lider konumda yer alıyor. Iraklı vatandaşlar ülkemizdeki konutlara çok yoğun ilgi gösteriyorlar. Irak’ın ardından gelenler ise Suudi Arabistan vatandaşları oluyor. Sıra sıra Rusya, Kuveyt, Afganistan ve Almanya takip ediyor.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Fuat aksu :

    20 Mart 2019-13:30

    Bir is yerini devren kiraladigimizda kira bedeli dışında devir parasından da emlak komisyonu alınır mı bunun yasal bir karşılığı varmidir

Tema Tasarım | Osgaka.com