40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!

truck

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 40 Türk müteahhit firma yer aldı.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın (Engineering News Record) "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 2014 yılında 42 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2015 yılında 40 oldu.

Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 39 firma ile ABD bulunuyor.

Küresel konjonktürde ve risk iştahında izlenen dalgalanmalar, küresel ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan uluslararası inşaat sektöründeki etkisini arttırdı. Çin ekonomisi eksenli endişeler, küresel likidite koşullarında beklenen sıkılaşma ve sert gerileme trendini sürdüren emtia fiyatlarının da etkisiyle; En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Firmasının pazar büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar ABD Doları iken 2014 yılında %4.1 azalarak 521.2 milyar ABD dolarına inmiş, pazar 2015 yılında tekrar %4.1 azalarak 500.1 milyar ABD Dolarına gerilemiştir.

ENR'ın "İstikrarlı Pazarlar Aranıyor" başlıklı bültenin açılış cümlesinde kaydettiği, "Çeşitli bölgelerdeki siyasi ve ekonomik belirsizlik, küresel firmaların sahip olduğu pazarları sarsıyor. Listede yer alan firmaların büyüklüğü, kendi ülkelerinin dışında, uluslararası ticaretteki varlıklarının da ölçütü oluyor. Birçok büyük firma, geçtiğimiz yıl sert dalgalanmalarla karşılaştı, önümüzdeki döneme yönelik güvenilir pazarlar sağlamak için çalışıyorlar” değerlendirmesi, küresel inşaat sektörüne ilişkin kaygıları özetliyor.

Türk müteahhitlerin performansı arttı Uluslararası müteahhitlik pazarının ardarda iki yıl gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk firmalarının toplam pazar payı 2013 yılında %3.8 iken 2014 yılında %4.3 olmuş, 2015 yılında ise %4.6 olarak gerçekleşmiştir.

Çin 65 firma ve toplam pazardan aldığı %19.3'lük pay ile en büyük pazar payına sahip olurken, İspanya'nın pazar payı %13.1'den %12.3'e gerilemiş durumda; ABD'nin 39 firmasının pazar payı ise dünya genelinde %11.4'den %9.7'ye gerilemiş bulunuyor.

YENİGÜN : “Olumsuz uluslararası koşullara rağmen Pazar payındaki artış memnuniyet verici” Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, ENR listesinin açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Tüm dünyada yakından takip edilip referans olarak kabul gören bu rapora; aralarından 35 tanesi Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi olan, toplam 40 firma ile damga vurmak ve firma sayısıyla tam 9 yıldır dünyada Çin'den sonra ikinci konumda bulunmak bizim için büyük övünç kaynağıdır.

 Geçtiğimiz dönemde jeopolitik riskler artmış, düşen enerji fiyatları nedeniyle enerji ihracatçısı ülkelerde gerçekleştirilen yatırımlar ivme kaybetmiştir. En büyük pazarlarımızdaki olumsuz gelişmelere ve küresel konjonktürdeki belirsizliğe rağmen firmalarımızın toplam gelirden aldığı payı yükseltmiş olmaları kayda değer bir başarıdır.

 Uluslararası finansman koşullarının gittikçe güçleştiği bu dönemde, mevcut ve yeni pazarlara yönelik finansman temini konusunda Türk EXIMBANK'ın ve Hükümetimizin uygulamaya koyacağı Varlık Fonu gibi yeni enstrümanların desteğinin yanı sıra uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin güçlendirilmesi önemlidir.”

Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi

"40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!" Yorumlar

"40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!" Benzer Haberler


Müteahhit Nasıl Olunur?

Müteahhit Nasıl Olunur?

İşin esas sahibi tarafından planlanmış bir projenin gerekli araçların temin edilmesinden hayata geçirilmesi sürecine kadarki tüm işlemleri yapan ya da yapılmasına aracılık eden kişiye müteahhit denmektedir. Müteahhit olmak için şirket kurulması zorunlu mu yoksa bireysel olarak da birikiminizi değerlendirmek için müteahhitlik yapabilir misiniz? Detayları.... 40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!

40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!

40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 40 Türk müteahhit firma yer aldı.

Müteahhit Olmak İçin Gereken Şartlar

Müteahhit Olmak İçin Gereken Şartlar

40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!. Müteahhit olmak için herhangi bir okul ya da bölüm mezunu olma şartı aranmıyor. Ancak 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yasa gereği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘Müteahhitlik Yetki Belge Numarası’ alma zorunluluğu getirilmiştir. Peki yetki belgesi alabilmek için yapılması gerekenler neler?

Konut satan müteahhit KDV iadesi alacak

Konut satan müteahhit KDV iadesi alacak

Hükümet, ekonominin lokomotif sektörlerinden inşaatta konut tesliminde yüzde 18 olarak uygulanan KDV’yi 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e indirdi. Alınan bu kararla, piyasanın hareketlenmesi ve stokların erimesi bekleniyor.. 40 müteahhit, dünyanın en büyükleri arasında!

Yöryapı kentsel dönüşümde müteahhit firma seçimi konusunda uyarıyor!

Yöryapı kentsel dönüşümde müteahhit firma seçimi konusunda uyarıyor!

Türkiye’de 7 milyondan fazla konut yenilenmeyi bekliyor. Kentsel dönüşüm en hızlı İstanbul’da ilerliyor. İstanbul’da özellikle eski semtleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın riskli alan ilan etmesi ile başlayan süreç, kimi bölgelerde de maliklerin binalarında hasar tespiti yapması ile başlıyor. Dönüşümde malikler bir müteahhit firma ile anlaşıp kat karşılığı sözleşme imzalıyor.