İnvest İnşaat, 2020 Yılına Kadar 3.150 Konut Altına İmza Atacak!

İnvest İnşaat, 2020 Yılına Kadar 3.150 Konut Altına İmza Atacak!

Habertürk Gazetesi yazarı Erdem Aktürk, dün yayınladığı yazısında Invest Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar ile yaptığı röportajı iletti. Bahattin Uçar, proje işlemine resmen start veren fakat 1 Temmuz tarihine kadar ruhsat sahibi olamayan şirketler için sürenin uzatılması talebinde bulunurken, 500 kadar firmanın ve bu firmaların bünyesinde konut alan 300.000 bireyin mağduriyet yaşayacağını sözlerine ekledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla tamamen baştan sona hazırlanan ve çok kez gözden geçirilen Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlük dahilinde yerini alacak. Müteahhitler yapı ruhsatı alma işlemlerinin çok uzun sürdüğünü, bu tarihe kadar ruhsat sahibi olamayanların ise işlemlerinin sil baştan tekrardan yapılacak olduğunu vurguluyorlar.

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, bu yeni düzenlemenin sektörün işleyişini ve gelişim göstermesini çok büyük miktarda ivme kazanacağının ve bununla birlikte uzun zamandır çelişkilerle ve belirsizlikle ilerlemekte olan konutların tamamının da çözümle ön plana çıkaracağını vurguluyor. 

Uçar, bunun beraberinde geçmiş zaman diliminde, riskli yapı olarak ruhsatı bünyesine almış, herhangi bir sebepten ötürü 30 Haziran 2017 tarihine kadar tüm işlemlerini başlatmış ama ruhsatını yetiştirememiş olan birçok firmanın var olduğunu vurguladı. Söz konusu durumda olan yaklaşık olarak 500 firmanın bulunduğunu dile getiren Uçar, Firmaların hak sahipleriyle mevcut yönetmeliğe göre anlaşma sağladığını ve bununla birlikte projelerini çizdiklerini vurguladı.

Bu firmaların ve hak sahiplerinin mağdur olmamaları için ek süre tanınmalı düşüncesinin var olduğunu belirten Uçar, 300.000 haksahibinin bu durumdan etkilenecek olduğunu tahminlerine eklediğini vurguladı. Anlaşma gerçekleştirilen firmalara yönelik herhangi bir şekilde belirlenen süre de erteleme gelmezse, hak sahipleriyle bir kez daha 1 Temmuz tarihinde yürürlük dahiline alınacak olan yönetmelik sonucunda anlaşmanın gerekeceğini, Bunun da süreci sil baştan yapacağını ve başa saracağını vurguladı. Kısa süreli bir geçiş döneminin arada var olduğu takdirde, mağduriyetler engellenirken, hem de başlayan işlerin hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadan direkt olarak devam edeceğini kaydetti.

Invest, mevcut olarak Sanyer, Ayazağa, Küçükçekmece, Güneşli, Zeytinburnu ve Başakşehir üzerinde projeler altına imza atıyor. Firma Sarıyer üzerinde satın aldığı arsalarla en az 10 yıl boyunca sürekli olarak Sarıyer'de proje geliştirecek. 1.000.000.000 TL'lik yatırımla faaliyetlerine büyük bir hızla devam eden şirket, gelecek 3 yıl içerisinde 3.150 adet daire, 260.000 metrekare ofis ve 410 adet de ticari üniteyi inşa etmek için planlarını tekrardan gözden geçiriyor. 

 

Etiketler : Şirket Haberleri