Marmara Üniversitesi Maltepe'de Yeni Kampüs İnşaatına Başlıyor!

Marmara Üniversitesi Maltepe'de Yeni Kampüs İnşaatına Başlıyor!

Ülkemizin en prestijli üniversiteleri arasında ilk sıralarda olan İstanbul’da yer alan Marmara Üniversitesi mevcut durumda bulunduğu yerleşkeyi Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesine devrederek Maltepe’de yeni bir arazi alarak tek bir merkezde toplanma kararı aldı…

2 bin 457 dönümlük büyük bir araziye sahip olan Marmara Üniversiteli bu ilgili araziyi TOKİ bünyesine devrederek bu durumun karşılığı olarak 3 bin 200 dönüm alan genişliğine sahip olan Maltepe bölgesinde yer alan Kenan Evren Kışlasına ait araziyi alarak Marmara Üniversitesi için yeni yapıların inşaat sürecine başlanacak. Şu an Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi İnşaat Alanı yazılı bir tabelanın yer aldığı arazi üzerinde ilerleyen günler içerisinde gerekli inşaat çalışmalarının başlaması planlanmaktadır.

İstanbul bölgesinin farklı noktalarında 14 ayrı yerleşkeye sahip olan Marmara Üniversitesi, elinde olan arazileri TOKİ bünyesine devrederek bu işlemin karşılığı olarak devlet bünyesinden tüm yerleşkelerini tek bir noktada birleştirmek amacı ile Maltepe bölgesindeki araziyi devraldı. Başıbüyük, Aydınevler ve Fındıklı mahallelerinin tam orta noktasında yer alan üniversite yönetim yerleşkesi, akıllı binalar ile donatılan kampus, doğa ile bir arada, güneş ve rüzgar enerjisi sayesinde elektrik üretmesi ile birlikte yağmurdan da fayda sağlayacak olan sistemler ile birlikte inşa edilecektir.

İnşa edilecek kampus, atık ayrıştırma üniteleri sayesinde ekolojik bir model haline gelecektir. Kürek yarışları ve farklı su sporlarının kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceği bir yapay gölün de proje kapsamında hayata geçirilmesi planlanırken kampus içerisinde büyük bir kütüphane, 8 bin kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtları, fakülteler, sosyal tesisler, spor salonları, lojman, kreş, ilk ve orta öğretim okulları gibi ek yapılar da proje kapsamında yer almaktadır. Söz konusu olan bu yeni yerleşke inşaatını TOKİ yürütecektir.

Kışla Şile’ye Taşınacak

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından imzalanan protokoller uyarınca kışla içerisinde yer alan Levazım, Maliye ve Dil Okulu Şile bölgesine taşınacaktır. İnşaat çalışmalarının gerçekleşeceği alanın saptanarak şantiye tabelasının asılması ile birlikte üniversitenin inşa edileceği alan ile yan yana olan Başıbüyük, Fındıklı ve Aydınevler mahallelerinde de satışa sunulan konutların ilanlarında Marmara Üniversitesinin inşa edileceğine dair ek dipnotlar ve bölge ile alakalı fotoğraflar da eklenmektedir. İlgili yerleşke inşaatının sona ermesi ile birlikte bölge genelindeki konut satış değerlerine ve kira bedellerinde gözle görülür bir artış meydana gelmesi beklenmektedir.

Yanında da Sağlık Kampüsü

İnşa edilecek olan Marmara Üniversitesi yerleşkesinin yer aldığı Başıbüyük Mahallesi bölgesinde geçmiş dönemde inşa edilen bir sağlık kampüsü yerleşkesi yer almaktadır. Tam olarak 187 bin metrekarelik bir alan üzerinde ülkemizin en büyük ve en geniş kapsama sahip sağlık eğitim yerleşkesinin inşa edilmekte olduğu alan içerisinde sağlık fakülteleri, yüksekokul ve enstitüler ilk sırada olmak üzere hastane ve uygulama merkezleri de tek bir yerleşke içerisinde toplanmıştı. Bu çalışmalar noktasında Temel Tıp Binası ile ilgili çalışmalar sona ererek hizmete açıldı.

Diş Hekimliği Fakültesi ve hastane yapısı da mevcut durumda faaliyet göstermektedir. Ülkemiz genelinde bir ilk olan deprem sırasında kesintisiz olarak hizmet verecek olan 720 yataklı Eğitim – Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde toplam olarak 5 bin adet hasta için sağlık hizmeti verilmektedir.

Etiketler : Güncel