Yeni Konut Projeleri Haziran Ayında Düşüş Yaşadı!

Yeni Konut Projeleri Haziran Ayında Düşüş Yaşadı!

Mayıs ayı içerisinde toplam 13 yeni projeyi tanıtan sektörde boy gösteren inşaat firmaları, frene basmış durumda. Tekrardan gaz açmak için Eylül ayını bekliyorlar.

Mayıs ayında 13 yeni projeyi alıcılarıyla tanıştıran sektörde boy gösteren şirketler, Haziran ayında frene basarak yavaşladı. Ramazan ayınında gelmesiyle birlikte yaz aylarını fazla hızlanmadan yavaş bir şekilde geçirip aradan çıkarmayı planları dahiline ekleyen şirketler yeni projelerini genel olarak Eylül ayında satışa çıkaracak.

Ekonomide meydana gelen olumsuzluk ve 15 Temmuz darbe girişimine karşın 1.300.000 tane satışla rekor kıran gayrimenkul sektörünün yeni rekorlar altına imza atması da beklentiler dahilinde yer alıyor. Hükümetin getirdiği teşviklerle can kazanan konut sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörü olmaya büyük bir hızla devam ediyor. 1.000.000 $ değerindem ülk edinen yabancıya vatandaşlık hakkının verilmesi, yapılan KDV indirimleri ve muafiyetleri, vergi ve harç indirimler, konut iade sürecinde meydana gelen değişikliklerin tamamıyla birlikte rekor altına imza atan inşaat sektörünün bu yılı da rekorla kapatması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) aracılığıyla Konut Fiyat Endeksi (HKFE) verileri geçen gün açıklandı. Açıklanan sonuçların ışığında, konut fiyatları 2017 yılı Mart ayında, 2017 yılı Şubat ayına kıyasla %1.12 oranında artş göstererek 201,14 olarak meydana geldi.

Konut projeleri her ay düzenli bir şekilde minimum 10 tane olmak üzere alıcıları için tanıtılıyor. Ramazan ayına girmemizle ve yaz aylarının da beraberinde gelmesiyle birlikte konut fiyatlarında artışın olabileceği gibi, yeni konut projesi üretimleri de yavaşladı. Firmalar elindeki stokları eritmek amacıyla böyle bir uygulama yapıyor olabilir.

Bu yavaşlamanın ve satışların Eylül'e kaydırılmasına yönelik herhangi bir açıklama yapılmazken, düşünceler stokların erimesi için böyle bir uygulama yapıldığını gösteriyor. Sektör üzerinde stok sayısı anlık olarak çok ciddi ölçüde bulunuyor. Buna rağmen yeni projeler üreten markalı konut üreticileri, ellerindeki stokları görmezden gelerek her ay neredeyse bir proje yapıyordu, fakat şuanda Eylül ayına kadar yeni proje tanıtılma olasılığı çok düşük.

 

Etiketler : Konut Projeleri