Atatürk Havalimanı 31 Ekim'de Son Uçuşunu Yapacak!

Atatürk Havalimanı 31 Ekim'de Son Uçuşunu Yapacak!

Cumhuriyet tarihinin en büyük çaplı ve dünyanın en büyük projelerinden biri olan İstanbul 3. Havalimanı projesi ile ilgili çalışmalar büyük bir hız ile devam ederken, havalimanının açılış tarihi de 29 Ekim olarak belirlendi. Açılış tarihinin kesinleşmesi ile birlikte transfer işlemi de gündeme alındı.

Dünya havacılık sektörünün yeni merkezi konumuna gelecek olan İstanbul 3. Havalimanı çalışmalarının ilk etabının 29 Ekim tarihinde faaliyetlerine başlaması beklenirken 25 Ekim 2018 tarihinden önce söz konusu olan 3. Havalimanı içerisinde deneme uçuşları haricinde herhangi bir uçuş gerçekleştirilmeyecektir. Bu sürecin ardından ise 31 Ekim 2018 tarihinde gece 00,00 saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı kapsamında gerçekleştirilen tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat uçuşlarına yönelik gerçekleşecek olan uçuşlar için seferler kapatılacaktır.

Mevcut durumda yürütülen çalışmalarda yüzde 88,5 oranında bir tamamlanma seviyesine ulaşan İstanbul 3. Havalimanı projesinin tamamlanması mukabilinde açılış töreni 29 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Geçiş dönemi içerisinde ve geçiş işlemi sonrasında İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul 3. Havalimanı kapsamında kullanım şartı maddeleri ilan edildi.

25 Ekim 2018 tarihinden önce İstanbul3. Havalimanı üzerinde deneme uçuşları hariç olmak üzere herhangi bir ticari amaçlı uçuş seferi yapılamayacaktır. 25 Ekim 30 Ekim 2018 tarihi 03,00 saati aralığında İGA’ya yalnızca üssü AHL olan taşıyıcılar tarafınca sınırlı sayıyı aşmamak kaydı ile intikal uçuşları gerçekleştirilebilecektir.

31 Ekimde Son Uçuş

31 Ekim 2018 tarihinde saat 00,00’dan itibaren Atatürk Havalimanı, tarifeli / tarifesiz iç ve dış hat üzerinden ticari yolcu taşımacılığına ilişkin tüm seferler sona erecektir. Belirlenen tarih itibari ile İstanbul Atatürk Havalimanı müstakil kargo, Bakım / Onarım, Genel Havacılık, Hava Taksi, İş Uçuşları, Devlet Uçuşları ve gerçekleştirilen uçuşlar ile yönetim mercilerinin uygun gördüğü uçuşlar için hizmet verecektir.

31 Ekim 2018 tarihi itibari ile gece 00,00 saatinden itibaren İstanbul 3. Havalimanı için hava trafiği kapsamında meydana gelebilecek herhangi bir sorunun önüne geçilebilmesi, emniyet içerisinde ve etkin bir hava trafik kontrol hizmeti verilmesi gayesi ile Atatürk Havalimanı üzerindeki saatlik uçuş kapasitesi bir saat için 5 iniş ve 5 kalkış şeklinde toplam 10 uçuş gerçekleşecek şekilde sınırlandırılmıştır.

Etiketler : Güncel