Binalara Yeni Zorunluluk Geliyor! 1 Ocak İtibarıyla Yürürlükte…

Binalara Yeni Zorunluluk Geliyor! 1 Ocak İtibarıyla Yürürlükte…
Editör: Hasan Aker Gündem 29 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de bulunan Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ üzerinde bir takım değişiklikler gerçekleştirilmesine yönelik tebliğ beraberinde artık yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla binalara deprem güvenliği ve asansört şartnamesi gelmiş durumda.

Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ’in ek bölümüne yine ekte yer alan Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi ve Asansör / Yürüyen Merdiven / Bant / Yüklük Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi eklenmiş durumda.

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yürürlükte olacak bu kanunla birlikte artık tüm binalarda bunlar zorunlu olacak. Deprem Güvenliği Sistemleri Genel Teknik Şartnamesi, deprem yalıtımı konusunda elastomer ve eğri yüzeye sahip olan sürtünmeli yalıtım birimlerinin kullanımlarını tek bir çatı altında ele alıyor.

Deprem yalıtımı, binadaki taşıyıcı sistemlere etki etmekte olan deprem kuvvetlerinde düşüş meydana gelmesini amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında yalıtımı gerçekleştirilmiş olan yapının doğal titreşim periyodunda daha uzun süreli kullanım sağlanması ya da enerji tüketme kapasitesinin daha da artış göstermesi amaçlanmakta.

Asansör ve Yürüyen Merdiven şartnamesi ise yapılacak olan tüm konut, işyeri, otel, sağlık tesisleri, kamu binaları tarzındaki alanlar ve mevcut binalarda tesis edilecek olan, kalıcı olarak hizmet vermekte olan, insanların, insan ve yüklerin taşınabildiği, yüksek katlara çıkarabildiği asansörlerde imalat, malzeme temini, her nevi işçilik, test ve devre alma işlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com