İmar Kanununda Değişiklik Yapılıyor!

İmar Kanununda Değişiklik Yapılıyor!
Editör: Hasan Aker Gündem 20 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

TBMM Çevre Komisyonu’nda Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Gerçekleştirilmesine Yönelik Kanun Teklifi çoğunluğun oyuyla birlikte onaylandı. Kanun çerçevesi dahilinde İmar Kanunu üzerinde birtakım değişiklikler gerçekleştirildi. Mekansal Strateji Başlığı ile değişime gidiyor. Bu kapsamda İmar Kanunu’nda gerçekleştirilen değişiklik 1 Haziran 2019 tarihi itibarıyla hazırlanacak onaylanacak.

İmar Kanunu Mekansal Strateji Palanı ile Değişiyor!

İmar Kanunu kapsamında Mekansal Strateji Planı başlığı kendini gösterecek. Bu kapsamda, ekonomik, sosyal politikalar ve çevre politikaları beraberinde mekanla bu politikaların tamamı ilişkilendirilecek ve fiziki gelişme, sektörler kararlar uygulanacak. Ülke bütününde ve gerekli görülen tüm bölgelerde hazırlanacak olan Mekansal Strateji Planı kapsamında değişim gerçekleştirilecek.

İmar Planları Bölünecek

Mekansal planlar dahilinde Çevre Düzenleme Planları ve İmar Planları kademeli olarak oluşturulacak. İmar Planları ise bu hususta “nazım imar planı” ve “uygulama imar planı” olarak 2 farklı dalda ele alınacak. İki planda bir üst kademede olan plana uygun, çelişmeyecek bir şekilde hazırlanarak tamamen kusursuz olacak.

Mekansal strateji planları çerçevesinde kalkınma planı aracılığıyla eğer varsa bölgenin planı, bölgesel gelişme strtatejileri ve diğer strateji belgelerinin tamamında sunulacak olan planlar birer birer ele alınacak.

Nazım İmar Planlarına İzin

Büyükşehirlerde 1/25.000 ölçeklik nazım imar planının gerçekleştirilmiş olması durumunda gerekli görülen tüm bölgelerde toplam olarak 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının yapılmasında herhangi bir sorun oluşturulmayacak bu planların yapılması engellenmeyecek.

İmar mevzuatı kapsamında konu edinilmiş olan veriler kapsamında, gelişen teknoloji beraberinde gelen yeni tekniklerin tamamı dikkat kapsamında olup orto görüntüler ele alınacak.

Yeni imar planı dahilinde, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilen tüm inşaatların yapım ve denetimlerine yönelik hizmet alımları tamamlanmışsa inşaatın yapımına ve denetimine yönelik tüm fenni mesuliyet kamu kurum ve kuruluşu adına danışman firma bünyesinde yer alan mimar ve mühendisler tarafından üstlenilecek.

Ruhsatsız Yapılar Yıkılıyor

Ruhsatsız ya da mevzuata aykırı olan yapılar, idare tarafından tespit edildiği takdirde mühürlenecek ve inşa çalışmaları durdurulacak. Ruhsata bağlanmayacak veya aykırılıkların giderilmeyecek olduğunun tespiti gerçekleştirilen yapılar, bir aylık sürenin sonuna gelinmeden belediyece veya valilikçe yıkılacak.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com