Yeni İnşaatlarda Azalış, Konut Satışlarında Yükseliş Var!

Yeni İnşaatlarda Azalış, Konut Satışlarında Yükseliş Var!
Editör: Hasan Aker Gündem 26 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İnşaat maliyetleri de Eylül ayında 2017 yılının Eylül ayına kıyasla %39.66 oranında artış gösterdi. İnşaatlarda üretim maliyetinin neredeyse yarısı oranında artış göstermesi, sektörde üretilen yeni inşaat oranlarını ciddi miktarda düşürdü. İnşaat firmaları, ellerinde bulunan konutları satıp stokları tüketmek için art arda gelen kampanyalarla birlikte satış yapıyorlar.

İnşaat maaliyetlerinin yukarı doğru çıkması, yeni inşaatların yükselmesini engelliyor. Firmalar, ellerindeki konutları satmak için büyük kampanyalar altına imza atıyor. Kampanyalar sayesinde konut satışları rekor düzeye ulaşmış durumda. Bu hususta hem stoklar eriyor, hem de fazla konut yok oluyor.

Olumlu şeyler yazma hevesiyle klavye başına oturduğunu anlatan Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Yılmaz, bunun bir süredir mümkünatının bulunmadığını da anlattı. Ekonominin iyi olmadığını söyleyen Yılmaz, doların geri geldiğini, cari açığın düştüğünü, iç talebin kısıldığını ve turizm gelirlerinin arttığını söyledi. Bunların yanı sıra konut satışlarının arttığını da açıkladı. Hepsinin çok güzel şeyler olduğunu söyleyen Yılmaz, madalyonun öte yanının böyle demediğini de ekledi.

Konut satış rakamları açıklanınca TÜİK istatistiklerine göz attığını belirten Yılmaz, ilk olarak konut satışlarını açıklayacağını ileterek Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konut sayısının 146.000 olduğunu, bunun yalnızca 8.000 tanesinin kredi yoluyla alındığını, geçen yıl ise 122.038 olduğunu, bunun ise 38.000’inin kredi olduğunu anlattı.

Yapı izni verilmesine yönelik istatistikler çerçevesinde de işlerin kötüye gittiğini söyleyen Yılmaz, İlk 9 ayda 2017 yılının aynı aylarına kıyasla %44.6, yüz ölçümünde %55.1, daire sayısında ise %58.6 oranında düşüş olduğunu, Yeni inşaat üretiminin %50 oranında gerilediğini belirtti.

Maliyetler hususunda da geçen yıla göre %39.66 oranında artış olduğunu ifade eden Yılmaz, inşaat üretiminin pahalı bir hal aldığını sektördekilerin inşaat yapmaktan kaçındıklarını söyledi. Satıştaki artışa da açıklık getiren Yılmaz, ipotekli konut satışlarında yaşanan düşüşün 2 sebebinin olacağını, birinin faizlerin yüksek olması, diğerinin ise geleceğe güven olmayışı olarak öne çıktığını iddia etti.

Satılan konutların kenarda köşede parası olanlara veya inşaat firmalarına gittiğini dile getiren Yılmaz, ipotek koymadan bir formül bulunduğunu söyledi. İnşaat firmalarının da konutlar ellerinde kalmasın diye birçok kolaylık ve kampanya yaptığını, fiyatlar aşağı inince özellikle yabancıların ve yurtdışında ikamet eden Türklerin yoğun bir şekilde konut aldığını, geçen ay yabancılara yönelik yapılan satışlarda patlama yaşandığını, yabancılara satılan konut sayısının %134.4 oranında artarak 6.276 olduğunu anlattı.

 Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • sezen :

    29 Mart 2019-11:39

    dolarla birlikte yükselişe geçen inşaat malzemeleri ortalığı mahfetti doğrudur. ama ben bu durumdan yüksünenlerden değilim. çoğu müteahite iyi oldu diye düşünüyorum. Zamanında iyi kazandılar ona saysınlar.

Tema Tasarım | Osgaka.com