Yüksek Bina Yapılmasına İzin Verilmeyecek! Murat Kurum Açıkladı…

Yüksek Bina Yapılmasına İzin Verilmeyecek! Murat Kurum Açıkladı…
Editör: Hasan Aker Gündem 14 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir takım açıklamalar altına imza attı. Geçmiş zamanda yüksek binaların birer ihtiyaç olduğunun altını çizen Kurum, günümüzde böyle bir ihtiyacın olmadığını, yüksek binaların şehirlerin görünümünü tamamen bozan yapılar haline geldiğini, kentsel dönüşüm kapsamında yüksek binaya kesinlikle müsade etmeyeceklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündem konularına değinerek açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, günümüz için kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gereken konut sayısının 5 ila 5.500.000 arasında olduğunu, bu sayısının bundan 7 yıl sonra 2025 yılında 7.500.000 seviyesine ulaşacağının da altını çizdi. Git gide sayı çoğalmadan kolların sıvanıp bu işe başlanması gerektiği hususunda vurgulama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikey mimari değil yatay mimari üzerinde yoğunlaşılmalı uyarısını söz konusu alarak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan “Kentsel Dönüşüm Stratejisi ve Mekansal Strateji Planı” ile ilgili tüm uğraşların hangi noktada olduğuna yönelik yöneltilen soruya ise Kurum, günümüzde şehirlerin silüetini bozmakta olan  yüksek binaların artık inşa edilmeyeceğini, kentsel dönüşüm kapsamında yapılamayacağını söyledi.

Hem vatandaşın hem bakanlık olarak kendilerinin kesin suretle kat sayısı 30’a kadar dayanmış olan binalar istemediklerini anlatan Kurumu, gecekondu yaşamı içerisinde bulunanların o yaşama alıştıkları; sosyal imkanı az olsa dahi mutlu oldukları konusunda bilgilendirme yapan Kurum, yapılan 30 katlı konutların hem alışma sürecini çok zorlaştırdığını hemde şehir silüeti üzerinde kötü bir görünüm yaptığını anlattı.

Bakan Kurum, yeni yapacak oldukları tüm binaların kat sayısının 4 ve 5 olacağının altını çizerek, insanların sosyalliğini kaybetmeyeceği ve komşuluk ilişkilerinin tekrar gündeme geleceğini, içerisinde cami, millet bahçesi, parkı, meydanı, okulu var olan örnek şehirler inşa ederek tüm dünyaya karşı örnek olacaklarının altını çizdi.

Çok fazla proje yapma gibi bir zorunlulukların olmadığını fakat yapılan projelerin örnek projeler olma zorunluluklarının olduğunu anlatan Kurum, mekansal strateji planının çok büyük önem taşıdığını anlattı.

Bakan Kurum, Belediye başkanlarına teker teker ilettiklerini, yüksek katlı bina istemediklerini anlattıklarını belirtti. Bu hususta sıkı bir takip içerisinde olduklarının altını çizen Kurum, yüksek bina yapılmasına artık müsaadelerinin, izinlerinin kesinlikle çıkmayacağını sözlerine ekledi. Az katlı, yatay mimariyle, şehir silüetini bozmayacak projelerin hemen onay alacağını da sözlerine ekledi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com