Yenikapı - Atatürk Havalimanı Metrosu da Sürücüsüz Olacak!

Yenikapı - Atatürk Havalimanı Metrosu da Sürücüsüz Olacak!

Ülkemizin en büyük illeri arasında ilk sıraya sahip olan mega kent İstanbul’un en büyük problemi hepimizin bildiği gibi yüksek nüfus sebebi ile yoğun trafiktir. Bu yoğun trafik sorununa çözüm arayışları kapsamında yeni metro hatları ve toplu ulaşım yollar inşa ediliyor.

İstanbul’un ulaşım sistemlerinin bel kemiği yerine geçen metro hatlarından Üsküdar – Ümraniye metro hattı geride bıraktığımız yılın Aralık ayı içerisinde büyük bir tören ile açılarak ilk sürücüsüz metro hattı olarak İstanbul halkının hizmetine girmişti. Diğer yandan ise İstanbul’un ilk metro hattı olarak kabul edilen Yenikapı – Atatürk Havalimanı (M1) metrosu için de sürücüsüz metroya çevirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı.

Yürütülecek çalışmalar kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB bu sözü geçen hattın sürücüsüz metro hattına dönüştürülmesine yönelik olan sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemleri alımına yönelik ihale açılışını gerçekleştirdi.

2 Yeni İstasyon Geliyor

İstanbul için yapılan ilk metro hattı olarak kabul edilen 1989 yılı içerisinde hizmete giren Yenikapı – Atatürk Havalimanı M! Metro hattının sürücüsüz metro hattı şeklinde çevrilmesi ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında yeni hat için uygulanacak olan sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemleri temini için uygulanacak olan ihale 12 Haziran tarihinde gerçekleştirilecektir. 23 ayrı istasyon için güvenlik amacı ile peron ayırıcı kapı sistemi uygulaması yapılacaktır. Ayrıca çalışmalarına başlanan proje kapsamında mevcut metro hattı üzerine yeni 2 istasyon daha eklenecektir.

Metro ile Metrobüs Hattı Entegresi

Gazete Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın hazırlamış olduğu habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğünün Yenikapı – Otogar – Havalimanı – Kirazlı – Halkalı metro hattının sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemi temini ile işletmeye geçirme işleri konusu ile alakalı olarak açmış olduğu ihale 12 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecektir. Söz konusu olan peron ayırıcı kapı sistemleri ile sinyalizasyon sistemleri ilk aşamada sürücülü vaziyette iken devreye sokulacak ve işin son aşamasında ise tam sürücüsüz vaziyette faaliyet göstermeye hazır hale getirilecektir.

Çalışmalarına başlanan dönüştürme faaliyeti ile beraber yolcuların güvenliği amacı ile hat üzerinde yer alan 23 adet istasyon için peron ayırıcı kapı sistemi uygulaması da yapılacaktır. Yürütülecek olan çalışmalar kapsamında eklenecek olan 2 yeni istasyondan biri Ulubatlı – Bayrampaşa istasyonları arasında inşa edilecek olup Vatan istasyonu adını alacaktır. İkinci istasyon ise Sağmacılar – Kocatepe istasyonları arasında eski Sağmacılar cezaevi ile AVM arasında yer alan bölge üzerinde Sağmacılar 2 istasyonu adı ile inşa edilecektir.

Etiketler : Güncel