Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

truck

Son bir yıl içerisinde inşaat sektöründe istihdam eden kadın sayısı 19.000'e yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu'nca düzenlenen veriler neticesinde Nisan ayında inşaat sektöründe çalışan kadın sayısı 78.000'den 97.000'e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan istatistikler neticesinde Nisan ayında işsizlik %9.6 olarak tek haneye düştü. Mayıs 2016 tarihinden günümüze kadar rekor düşüş seviyesinde olan işsizlik oranı mevsim etkilerinden arındırıldığında %0.4 puan artarak 10.3 olarak ön plana çıkıyor.

Kadınlar, istihdam konusunda çeşit çeşit sektörlerde boy göstermeye başladı. Bu sektörlerden biri de inşaat sektörü. İstihdam eden kadınların çoğu inşaat sektöründe ağır işlerde değil, masa başı yada beyaz yakalı olarak görev yapıyor. 

Nisan 2017'de inşaat sektöründe istihdam eden kadın sayısı 78.000. Nisan 2018'de ise inşaat sektöründe istihdam eden kadın sayısı 97.000 olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Tarım'da istihdam eden kadın sayısı 2.352.000, sanayide istihdam eden kadın sayısı ise 1.389.000 olarak ön plana çıkıyor.

Aynı sektörler ise erkeklerde şu şekilde: Tarımda istihdam eden erkek sayısı 2.953.000, sanayide istihdam eden erkek sayısı 4.261.000, inşaatda istihdam eden erkek sayısı ise 2.058.000.

Hizmetler sektörüne bakacak olursak 2018 yılı Nisan ayında 10.615.000 erkek, 5.284.000 kadın yer alıyor. 

İstihdam oranları bu şekilde kendini gösteriyor. 19.000 kişi artan inşaat istihdam oranı, geleceğe yönelik dahada artacak gibi görünüyor.

Erkek istihdamı ise inşaat sektöründe Nisan 2017 tarihine göre azaldı. Nisan 2017'den bu yana 2.109.000 olan istihdam sayısı, 2.058.000'e geriledi.

"Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!" Yorumlar

"Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!" Benzer Haberler


Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Gayrimenkul Sektöründe Balon Tartışmalarına Son Nokta Koyuldu!

Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan Murat Kurum, son zamanlarda oluşan "Gayrimenkul sektöründe balon oluştu. Konut fiyatları düşüşe geçti" tartışmalarına son noktayı koydu. Son 1 ayda Türkiye'ye 4200 konut yaptık . Hiçbir şekilde ne krizimiz var ne balonumuz... 1 ay içerisinde toplamda 2000 konutun satışını tamamladık.. Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Sektöründe Hedefler 2018 Yılında Kentsel Dönüşümü Gösteriyor!

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Konut sektöründe gelecek yıl hedefleri arasında en büyük hedefin kentsel dönüşüm olduğunu aktardı. Karataş, gelecek yıldaki çok büyük bir şekilde büyüme katetme beklentisi olarak her sene %2-3 olan büyüme hedefinin bu sene %5-6'yı beklediklerini aktardı.

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!. Norolbank Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt, bugün itibariyle başkanlık koltuğuna geçecek olan Donal Trump'ın ekonomi üzerinde olan etkilerini anlattı.

Gayrimenkul Sektöründe 35 Milyarlık Yatırım Planı Hazır!

Gayrimenkul Sektöründe 35 Milyarlık Yatırım Planı Hazır!

2016 yılında büyümenin lokomotifi olarak gözler önüne gelen gayrimenkul sektörünün en çok katkıda bulunan sektör firmaları, 2017 yılına dev proje planlarıyla giriyor. Sektör firmaları 2016 yılı içerisinde 2015 yılında konut satış rakamı olarak açıklanan 1.289.000 konut satışını aşıp yeni bir hedef yakalamayı planlıyorlar.. Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

Promosyon sektöründe yılbaşı bereketi!

Promosyon sektöründe yılbaşı bereketi!

Yılın son 3 ayına girildiği bu günlerde şirketlerin promosyon ürün alımları da netleşmeye başladı. Yaz ayında yaşanan darbe girişi sonrası piyasanın temkinli hareket ettiğini belirten Lecce Pen Kalemcilik Tic.A.Ş. Genel Müdürü Ümit Kaya, alımlarda bir belirsizlik olduğunu, birçok şirketin alımları ötelediğini ve bu sebeple son 3 ayın diğer yıllara göre daha yoğun geçeceğini belirtti.

GYODER Konut Sektöründe Doping Etkisi Yarattı!

GYODER Konut Sektöründe Doping Etkisi Yarattı!

GYODER'in inşaat sektörü ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamak adına yapmış olduğu güç birliği kampanyası kapsamında olan 240 ay vadeli satışlar, konut satışlarına çok büyük bir hız kazandırarak, Konut sektörü üzerinde adeta bir doping etkisi yarattı.. Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlamış Durumda!

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlamış Durumda!

İnşaat sektörü yeni düzenlemeler beraberinde desteklenmeye tüm hızıyla devam etmekte. Gayrimenkul sertifikalarının uygulamaya başlanması beraberinde gayrimenkul sektöründe yeni bir dönem start alıyor. Bu kapsamda alımların artması bekleniyor.

Gayrimenkul Sektöründe Meydana Gelen Teşvikler Konut Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Gayrimenkul Sektöründe Meydana Gelen Teşvikler Konut Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Gayrimenkul sektöründe satışlara artış yaşatmak için çok fazla teşvik yöntemi denenmiş durumda. Peki bu artış yaşatmaya yönelik yapılan teşvikler, uğraşlar, çabalar işe yaradı mı? Dünya Gazetesi'nden Köşe Yazarı Alaattin Aktaş bugün düzenlemiş olduğu yazısında, Konut satışında tökezleme mi? başlıklı bir konuyu ele aldı. Yazının detaylarını sizler ile paylaştık...