Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

truck

Son bir yıl içerisinde inşaat sektöründe istihdam eden kadın sayısı 19.000'e yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu'nca düzenlenen veriler neticesinde Nisan ayında inşaat sektöründe çalışan kadın sayısı 78.000'den 97.000'e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan istatistikler neticesinde Nisan ayında işsizlik %9.6 olarak tek haneye düştü. Mayıs 2016 tarihinden günümüze kadar rekor düşüş seviyesinde olan işsizlik oranı mevsim etkilerinden arındırıldığında %0.4 puan artarak 10.3 olarak ön plana çıkıyor.

Kadınlar, istihdam konusunda çeşit çeşit sektörlerde boy göstermeye başladı. Bu sektörlerden biri de inşaat sektörü. İstihdam eden kadınların çoğu inşaat sektöründe ağır işlerde değil, masa başı yada beyaz yakalı olarak görev yapıyor. 

Nisan 2017'de inşaat sektöründe istihdam eden kadın sayısı 78.000. Nisan 2018'de ise inşaat sektöründe istihdam eden kadın sayısı 97.000 olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Tarım'da istihdam eden kadın sayısı 2.352.000, sanayide istihdam eden kadın sayısı ise 1.389.000 olarak ön plana çıkıyor.

Aynı sektörler ise erkeklerde şu şekilde: Tarımda istihdam eden erkek sayısı 2.953.000, sanayide istihdam eden erkek sayısı 4.261.000, inşaatda istihdam eden erkek sayısı ise 2.058.000.

Hizmetler sektörüne bakacak olursak 2018 yılı Nisan ayında 10.615.000 erkek, 5.284.000 kadın yer alıyor. 

İstihdam oranları bu şekilde kendini gösteriyor. 19.000 kişi artan inşaat istihdam oranı, geleceğe yönelik dahada artacak gibi görünüyor.

Erkek istihdamı ise inşaat sektöründe Nisan 2017 tarihine göre azaldı. Nisan 2017'den bu yana 2.109.000 olan istihdam sayısı, 2.058.000'e geriledi.

"Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!" Yorumlar

"Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!" Benzer Haberler


Taksitle Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay…

Taksitle Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay…

Peşin parayla ev sahibi olamıyorsanız imdadınıza, farklı seçenekler sahip konutlar yetişiyor. Sizce Taksitle ev sahibi olmak ne kadar zor? . Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

Binalara Artık Akustik Uzman Gelecek!

Binalara Artık Akustik Uzman Gelecek!

Ülke genelinde bulunmakta olan bütün binalarda insanların ruh sağlığını koruma altına almak ve huzurun sağlanması amacı gütmekte olan ve bu konu için gürültü kriterleri getiren düzenleme neredeyse bitiyor.

‘Artık kârı minimize ettiğimiz dönem’

‘Artık kârı minimize ettiğimiz dönem’

Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!. Ankara’daki Bulvar Loft projesinin tanıtımında konuşan Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın, “Ankara’da konut fiyatları tatminkâr olmayabilir. Artık kârlarımızı minimize ettiğimiz dönemdeyiz” dedi

Artık 1 Metrekare Ev Alınabiliyor!

Artık 1 Metrekare Ev Alınabiliyor!

TOKİ, Makro İnşaat ve Vakıf Yatırım metrekareyle konut satışına start veriyor. Konut almak isteyen kişiler markalı konut projelerden 1 metrekare bile satın alabilmekte. Vatandaşın aylardır beklediği metrekare bazında konut satışları resmi olarak başlıyor. Artık gayrimenkul sertifikasıyla markalı konut projelerinden 1 metrekare ev sahibi olmak mümkün olacak.. Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

Artık Gurbetçiler KDV'siz Konut Alabilecek!

Artık Gurbetçiler KDV'siz Konut Alabilecek!

TBMM Genel Kurulunda, mükelleflere vergi indirimi, Ahilik Esnaf Sandığı Kurulması, yabancılarla gurbetçilere konut ve işyeri satışında KDV istisnası düzenlemeleri içermekte olan torba kanun teklifinin ilk bölümü kabul edildi. Çalışma ya da oturma izni alarak 6 aydan fazla yurtdışında ikamet etmekte olan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye üzerinden aldıkları konutlarda herhangi bir KDV ödemesi yapmayacaklar. Aynı durum işyerleri içinde uygulanıyor.

Günlük Kiralanan Konutlara Artık Banka Zorunluluğu da Getirildi!

Günlük Kiralanan Konutlara Artık Banka Zorunluluğu da Getirildi!

Dün yayınlanan Resmi Gazete'de bulunan tebliğ ile birlikte günlük konut kiralamaları için banka zorunluluğu söz konusu olurken, uygulama 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek. Bu çerçevede son getirilen yürürlükle birlikte zorlaşan günlük konut kiralama işlemleri bir tık daha zorluk kazanacak gibi duruyor.. Artık İnşaat Sektöründe Kadınlarda Yer Alacak!

3.Havaalanı'nda Artık Ticari Alanlar Kiralanabiliyor!

3.Havaalanı'nda Artık Ticari Alanlar Kiralanabiliyor!

İstanbul'da inşaat çalışmaları devam eden Dünya'nın en büyük havalimanı olacak 3. Havaalanı'nda ticari alanların kiraya verilme süreci an itibarıyla başladı. 15.000 metrekarelik alanı bulunan arsanın içerisinde çiçekçiden büfeye, araç kiralamadan eczaneye kadar çok sayı da firmadan talep toplanacakken, yeni girişimcilerde başvuruda bulunabilecek. Şuana kadar 400 ünlü dev markayla anlaşmaya varıldı.

Balkonlar Artık Net Alana Dahil Edilmiyor!

Balkonlar Artık Net Alana Dahil Edilmiyor!

Konutların net alanlarının hesabı artık KDV Uygulama Tebliği'ne göre yapılmıyor. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne göre yapılacak. Bu değişiklik sonucunda ise balkonlar net alan dahilinde yer almayacak. Yani net metrekare hesaplarında balkon işin içerisinde yer almayacak.