Günlük Kiralanan Konutlara Artık Banka Zorunluluğu da Getirildi!

Günlük Kiralanan Konutlara Artık Banka Zorunluluğu da Getirildi!

Dün yayınlanan Resmi Gazete'de bulunan tebliğ ile birlikte günlük konut kiralamaları için banka zorunluluğu söz konusu olurken, uygulama 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek. Bu çerçevede son getirilen yürürlükle birlikte zorlaşan günlük konut kiralama işlemleri bir tık daha zorluk kazanacak gibi duruyor.

Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde bir takım düzenlemeler ve değişiklik gerçekleştirilmesine yönelik Tebliğ dün yayımlanan Resmi Gazete ile duyruldu. Bu çerçevede günlük kiralanan evlere banka zorunlulu getirildiği açık bir şekilde tebliğ metninde yerini aldı.

Tebliğ ile konut kiralarında kazanılan paraların direkt olarak banka aracılığıyla ödenmesinin kapsamı çok büyük bir şekilde büyüme kazandı. Konutlarda, her bir konuta yönelik aylık 500 TL ve 500 TL'nin üzerinde, haftalık, günlük ya da benzeri bir şekilde kısa süreli konut kiralamlarında ise tutar her ne olursa olsun, kira geliri sahibi olanların kiraya yönelik bir tahsilat ve ödemelerinin banka ve PTT tarafından yapılan, hazırlanan belgelerle tevsik edilmesi zorunlu bir hal aldı.

Bu çerçeve dahilinde, tutarın ne olduğunun hiçbir önemi yok. 10 TL'de olsa, 1000 TL'de olsa haftalık, günlük ya da benzeri şekilde kısa süreli konut kiralama işlemlerinde sahibi olunan gelirin banka ya da PTT aracılığıyla yatırılması zorunlu oldu. Uygulama 1 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla birlikte yürürlük dahiline alınacaktır.

Tebliğ Metni'nde, 29 / 7 / 2008 tarihli ve 26591 sayılı Resmi Gazete üzerinde kendini gösteren Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin 1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı başlığı altındak endini gösteren Konutlarda her bir konut için aylık 500 YTL ve bunun üzerinde kira gelirine sahip olanların, ibaresi direkt olarak Konutlarda, her bir konut için tutar ne olursa olsun kira geliri elde edenlerin şeklinde değiştirildiği açıkça beyan edildi.

Bu tebliğin 1 / 7 / 2017 tarihinde yürürlük dahiline alanacağı iletilen Resmi Gazete'de bu Tebliğ hükümlerinin tamamını asıl yönetenin Maliye Bakanı olarak ön plana çıktığı da belirtilerek, konuyla ilgili tüm bilgiler sonlandırıldı. 3 maddede bu konu Resmi Gazete ile birlikte kesinlik kazanmış oldu. 

Etiketler : Güncel