Dövizdeki Artış Konut Sektörünü Vurdu!

Dövizdeki Artış Konut Sektörünü Vurdu!

Ülkemizdeki son günlerin en çok konuşulan konularında ilk sırayı 24 Haziran Pazar günü gerçekleşecek olan Genel Seçimler olurken hemen ardından ise döviz kurlarında ve altın alanında meydana gelen kontrolsüz yükseliş oluyor. Peki, dövizdeki artış konut sektörünü nasıl etkiledi? İşte cevabı…

Son bir haftadır döviz kurlarında gözle görülür bir şekilde dalgalanma yaşanırken bu dengesiz oran değişimleri son iki günde oldukça üst seviyeye çıkarak hiç beklenmeyen seviyelere ulaştı. Diğer yandan ise altın alanında geride bıraktığımız iki gün boyunca hiç beklenmeyen bir artış yaşanarak tüm ülkeyi şaşkına uğrattı. Döviz kurlarında meydana gelen bu artışın konut sektörü üzerinde ne gibi etkiye sahip olacağını ise gelin birlikte alt kısımda görelim.

Konut ve ofis türü gayrimenkul satışları noktasında uygulanan yüzde 8 KDV oranı ve tapu harç oranlarının binde 3 oranına indirilmesinin ardından kredi veren bankaların da konut kredisi faiz oranlarında elle tutulur bir indirime giderek bir katkı sağladığı konusuna değinen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan bu gerçekleşen uygulamanın 10 gün içerisinde etkisini hissettirmeye başladığını ve konut sektöründe gözle görülür bir hareketliliğin meydana geldiğini ifade etti.

Konuşmasına devam eden Taylan, alınan kararın verdiği etki ile vatandaşların konut alanındaki taleplerinin yükseldiğini belirterek insanlar hatırı sayılır oranda bir arayış içerisine girdi. Alınan kararın ilk 110 günlük süreç içerisindeki sonuçları gayet olumlu yönde olmaktadır. Yoğun bir şekilde müşteri talebi ve hareketliliği ile karşı karşıyayız. Tüketicilerin yoğunluğunda yüzde 30 ila yüzde 35 oranında bir artış gözlemlenirken vatandaşların konut talebi sıfır konut ve 2. El konut alanında yarı yarıya ilerlemektedir şeklinde ifadeler kullandı.

Kredi kullandırmakta olan bankalar bünyesine konut kredisi kullanımı noktasında oldukça büyük bir artış olduğunu ifade eden Taylan, konut alanında kredi kullanmak sureti ile gerçekleşen satışların yaklaşık olarak yüzde 30 seviyesine yükseldiğini ekledi.

Konuşmasına devam eden Taylan, gayrimenkul alanına genel olarak bakıldığı zaman peşin satışlar ağırlıklı olmaktadır. Vatandaşlar değer bakımından oldukça üst seviyelere yükseldiği için dolarlarını hızlı bir şekilde Türk Lirasına çeviriyor. Bozdurulan dövizler ise doğrudan konut alanında yatırım haline geliyor.  Bu satın alımların ağırlık dengesi yatırım ve oturum amaçlı olarak eşit bir dengeye sahiptir şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Gayrimenkul alanında gerçekleşen dolar üzerinden kiralama işlemlerinin geçmiş dönemde kaldığını belirterek döviz kurlarında meydana gelen aşırı ve kontrolsüz dalgalanmalar sebebi ile AVM gibi yapılar da dâhil olmak üzere iş yerleri gibi mülkiyetlerin de kiralama yöntemlerinde dolar türü geride bırakıldı.

 

Etiketler : Güncel