Yenisahra Tam 5 Senedir Kentsel Dönüşüm Bekliyor!

Yenisahra Tam 5 Senedir Kentsel Dönüşüm Bekliyor!

Yenisahra ve Barbaros Mahalleleri sınırlarında tam 5 senedir kentsel dönüşüm beklentiler dahilinde kendini gösteriyor. İmar planları beklenen mahallelerde kentsel dönüşümün son durumuna yönelik bilgi aktarımını Emlaktahaber.com farkıyla sizlere ulaştırıyoruz. İşte son durum...

Yenisahra ve Barbaros Mahallesi gökdelenlerin, markalı büyük konut projelerinin hemen bitişiğinde konumlandığı biliniyor. Ataşehir ilçesine bağlı olan bölge İstanbul adına çok büüyk bir prestij bölgesi olarak ön plana çıkan Uluslararası Finans Merkezi'ne de komşu konumda yer alıyor.

5 senedir kentsel dönüşüm beklentisi içerisinde olan mahallelerde gecekondu veya az katlı yapılaşma kendini gösteriyor. Hemen hemen her binanın üzerinde ise bir tabela asılı.

Bu tabelalarda yazan yazı ise "xxxx firmanın proje alanıdır" yazmakta. Binalar yıllar önce şirketlere teslim edilmiş fakat ortada hiçbir şekilde bir faaliyet yok. Bunun nedenini sorunca "imar planı bekleniyor" cevabı alınıyor.

Planlar beklenirken de aynı zamanda vatandaşlar riskli olduğu bilincinde olduğu konutların içerisinde yaşamlarını devam ettiriyorlar. Yenisahra'da kentsel dönüşüm 2012 yılından bu yana gündem maddesi olmuş durumda. Bölgede çok sayıda inşaat şirketinin ofisi kendini gösteriyor. Öfislerin amacı ise yeni projelere başlamak için bölge halkıyla uzlaşma çalışmaları gerçekleştirmek. Her firmada olan arazi ekibi adı altında bir ekip yer alıyor. Bu ekipler, tüm binaları kapı kapı dolaşıyor, vatandaşlardan imza alıyor. Kimi firmaların 5-10.000 TL para karşılığında vatandaşı imza atmaya ikna ettiği ise öne sürülüyor. O tarihte imza atanlar ise, bugün aradan 5 yıl geçmesine rağmen hiçbir işleyiş olmamasını görmekle birlikte evlerinde bekliyorlar.

YENİSAHRA VE BARBAROS KENTSEL DÖNÜŞÜM SON DURUM

Bölgede son durum sorulan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, en iyi ihtimalle planların 2017 Kasım'da netlik kazanacağını belirtiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 1/5000'lik planların meclisten tam 4 ay önce geçtiğini fakat bazı eksikliklerin bulunduğunu belirten İlgezdi, Bu eksikliklerin bu ay içerisinde düzeltilecek olduğunu, kendilerinin 1/1000'likleri hazırlayıp tamamladıklarını, bunları Büyükşehir Belediyesine yollamanın ise, askı süreleri derken yıl sonuna kadar devam edeceğini belirttiç Bölgede çok fazla firmanın yer almasını da eleştiren İlgezdi, planlar netleşmeden vatandaşın inşaat firmalarıyla el sıkışmasının olumlu olmadığını söylüyor. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   Barbaros kentsel dönüşüm nerelerde   Barbaros kentsel dönüşüm son durum