Yenikapı - Halkalı Metrosu Sürücüsüz Olacak!

Yenikapı - Halkalı Metrosu Sürücüsüz Olacak!

Ülkemizin en büyük kentleri arasında ilk sırada olan mega şehir İstanbul’un en büyük problemi olan ulaşım konusuna çözüm getirilmesi adına her gün yeni bir projeye başlanırken bir proje de hayata geçiyor. Bu kapsamda Yenikapı - Halkalı arasına yeni metro hattı geliyor…

Yenikapı ve Kirazlı bölgeleri arasında faaliyet göstermekte olan M1B hattının mevcut durumdan daha ileri götürülerek Halkalı bölgesine kadar ulaştırılması yönünden yürütülen çalışmalarda sona gelindi. İstanbul Büyüşehir Belediyesi, Üsküdar- Ümraniye Sürücüsüz Metro Hattı uygulamasının bir benzerini de Yenikapı – Halkalı arasında inşaat çalışmaları devam eden metro hattı için uygulamak istiyor.

13 ayrı istasyona sahip olan Kirazlı – Yenikapı metro hattı Halkalı bölgesine kadar devam ettirildiği takdirde yeni olarak 8 istasyon daha eklenmiş olacak. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte metro uzunluğu toplam olarak 24 kilometreye ulaşmış oluyor. Bağcılar – Kirazlı – Küçükçekmece – Halkalı metro hattı güzergahı Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan, Fatih, Halkalı Merkez, Hastane, Yarımburgaz ve Halkalı istasyonlarından meydana gelecek.

Mevcut metro hattının Halkalı bölgesine kadar ilerletilmesi ile birlikte mevcut durumdaki Kirazlı – Yenikapı hattı rehabilite edilmek sureti ile daha teknolojik hale gelecektir. Mevcut halde kullanımı bulunan tren setleri değiştirilerek insansız sürüş imkânına sahip olan 272 vagon kapasiteli 45 tren seti temin edilecektir. Yeni hat ile birlikte çalışmaya başlayacak olan trenler birbirine körükler ile bağlı olan altı adet vagonlar halinde faaliyet gösterecektir.

Bir kontrol merkezine bağlı olarak çalışacak olan tren sistemi kullanım esnasında saatte 90 kilometrelik hızlara ulaşabilecekken kendi kendine park edebilme özelliğine sahip olacak. Yeni gelecek olan metro hattına özel tren setleri içerisinde akıllı cep telefonları için özel şarj istasyonları da yer alacaktır.

Önümüzdeki 2019 yılı içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanan yeni metro hattı ile Halkalı ile Bağcılar bölgesi arası 14 dakikalık bir süre ile geçilecekken Halkalı ile Yenikapı arasındaki yol süresi de 39 dakikaya indirilmiş olacaktır.

Etiketler : Güncel