Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 6 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir. Emlak vergi borcu sorgulama işleminin yapılabilmesi için sisteme T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması gereklidir.

Peki, emlak vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri nasıl yapılmaktadır. Son yıla ait emlak vergi borcunun bulunup bulunmadığı, varsa borcun ödeme işlemini internet üzerinden son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi hizmeti kullanılarak tüm vergi işlemlerinin yapılabilmesi söz konusu olmaktadır.

Emlak vergi borcu sorgulama işlemi yapılırken ödemelerin de 1 Mart ile 31 Mark tarihleri arasında yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Emlak vergisi ödemeleri her yıl aynı tarihte başlayıp aynı tarihte sona ermektedir.

Emlak vergi borcu sorgulama işlemi yaparken emlak vergisi muafiyetinin olup olmadığı görülememektedir. Emlak vergisinden muaf olmanın bazı şartlar vardır ve bu şartlara sahip olanların, emlak vergi muafiyeti hakkını elde edebilmesi için ilgili belediyeye dilekçe ile müracaat etmeleri gereklidir. Muafiyetle ilgili bilgisi olmadan emlak vergisini ödeyenlere ise ilgili belediyenin ödeme yapması gereklidir.

Emlak vergi borcu sorgulama yapılırken muafiyet kapsamında olduğu ortaya çıkanlar, ödenen vergilerin iadesi için belediyeye yapılan başvurulara cevap verilmemesi halinde Belediye Başkanlığı’na hitaben bir düzeltme dilekçesinin yazılması gerekmektedir. Bu dilekçeye de 60 gün içinde cevap gelmemesi ya da olumsuz bir cevap gelmesi durumunda, bu cevabı takiben 30 gün içinde vergi mahkemelerine dava açılabilmektedir.

Emlak vergi borcu sorgulama yapılmasının ardından ödeme için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar arasında tapunun fotokopisi, yapı kullanma izninin fotokopisi,

Binanın adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası bulunmaktadır.

Emlak vergisi, gayrimenkulden alınan bir vergidir. Türkiye’de emlak vergisi, genel olarak arazi ve bina gibi mallara uygulanmaktadır.

Emlak vergisi ödemelerini de gayrimenkul sahipleri yapmaktadır. Emlak vergisi belediyelere bir kerede ödenebildiği gibi iki eşit taksitte de ödeme yapılabilmektedir.

Peki, emlak vergi borcu sorgulama nasıl yapılır? Sorgu işleminin en kolay yapılabileceği yer internettir. Gayrimenkulün bulunduğu belediyeden öğrenilebilmektedir. Günümüzde bazı belediyeler resmi internet siteleri üzerinden emlak vergi borcu sorgulama işleminin yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca gayrimenkulün bulunduğu ilçenin belediyesine giderek emlak vergi borcunun sorgulanması da mümkün olmaktadır.

Emlak vergisi, devlete ödenmesi zorunlu olan vergiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de Yeni emlak vergi borcu sorgulama işleminin yapılması ve var olan verginin ödenmesi gereklidir. Emlak vergisini birden çok daireye sahip olanlar, birden çok daire hissesi olanlar, 200 metrekareden küçük taşınmazın yanı sıra yazlık evi bulunanlar, emekli aylığı dışında bir gelire sahip olanlar, çalışanlar, kira geliri ya da faiz geliri gibi başka bir gelire sahip olanlar ödemektedir. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com