Yapılandırmayı Fırsatçılığa Çeviren Bankalara Ceza Geliyor!

truck

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi kartı ve kredi borçlarının toplam olarak 72 aya kadar yapılandırılmasına yönelik olan yönetmeliğe aykırı olarak davranma gerçekleştiren bankalarını yakın seyre aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi kartı ve kredi borçlarının toplam olarak 72 aya kadar yapılandırılmasına yönelik olan yönetmeliğe aykırı olarak davranma gerçekleştiren bankalarını yakın seyre aldı. Vatandaşa nefes aldırmak adına yapılmış olan düzenlemeye rağmen, yapılandırma işlemine yanaşma göstermeyen bankalar ve  bunu yüksek bir şekilde faiz işlemi uygulayarak yapan bankalarla ilgili olarak BDDK'da şikayet yağmuru oluştu.

ŞUBE BAZINDA İNCELEME

BDDK, bünyesinde toplamış olduğu şikayetleri inceleme altına almış durumda. Tüketici haklarının korunması ve aynı zamanda faizler olmak üzere 2 farklı madde üzerinde yürüyülmekte olan incelemenin hemen ardından ödeme planı üzerinde faizler konusunda vatandaşı yanıltma eğilimine girmekte olan bankalara yüklü cezalar kesilecek. Bazı bankaların da konut kredisini yapılandırmak istemekte olan müşterilerine, yeni faiz oranlarının yeni konut alımları için geçerli olmakta olduğunu söyleyek, başvurularını kabul etmedikleri belirtildi. Tüketici dernekleri bu durumda olan bütün vatandaşların tüketici mahkemelerine başvurmaları gerektiğini iletti.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Vatandaşın yaşamış olduğu bu problem Meclis gündemine taşınmış durumda. Milletvekilleri, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'ye yaşanan mağduriyeti iletti. Canikli, milletvekillerini, "Düzenleme gerektiğinde ilave kredi kullandırımı ya da mevcut kredi, alacağının vadesinin uzatılması suretiyle yeni bir ödeme planına bağlanmasını ifade ediyor" şeklinde bilgilendirdi.

PARA PUAN SİLİNMEZ

Türkiye genelindeki bankalar artık kredi kartıyla alışverişler üzerinde kazanılmakta olan para puanları süresi bittiği koşuluyla iptal edemeyecek. Bankalar puanların süresi içinde kullanılmaması gerekçeşiyle bu paraları silerken, Hakem Heyeti, Tüketici şikayet edilen bankanın bilgisi ve iradesi içerisinde alışveriş yapılmaya yüksek oranda teşvik edilmiş. Alışverişlerini tamamlamalarının ardındansa verilmekte olan para puan adıyla 30 TL harcama hakkı borç olarak yansıtılmıştır. Bu Kanuna Yasaya aykırı bir durumdur. Bu nedenle alınan bütün 30 liraların iade edilmesi gerekmektedir. 

"Yapılandırmayı Fırsatçılığa Çeviren Bankalara Ceza Geliyor!" Yorumlar

"Yapılandırmayı Fırsatçılığa Çeviren Bankalara Ceza Geliyor!" Benzer Haberler


Yapılandırmayı Fırsatçılığa Çeviren Bankalara Ceza Geliyor!

Yapılandırmayı Fırsatçılığa Çeviren Bankalara Ceza Geliyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi kartı ve kredi borçlarının toplam olarak 72 aya kadar yapılandırılmasına yönelik olan yönetmeliğe aykırı olarak davranma gerçekleştiren bankalarını yakın seyre aldı.. Yapılandırmayı Fırsatçılığa Çeviren Bankalara Ceza Geliyor!