Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!

truck

Haziran 2018 tarihinde markalı konut projelerinin %10'luk bölümü yabancı yatırımcılara satılmış durumda. Yabancı yatırımcı oranı ise son 1.5 yıllık süreçte en yüksek orana yükselmiş durumda. Bu durumda gösteriyor ki; yabancı yatırımcılar konut için Türkiye'ye geri döndü.

Yabancılar konut için tekrardan Türkiye'de. Belirli bir süre konutta döviz kuru yüzünden zarar eden yabancı yatırımcılar Türkiye'de bir şey değişmemesine rağmen tekrardan yatırım yapmaya başladılar. Bunun sebebinin ise TL bazında satılan konutların yükselen dolar kuru sayesinde yabancılar tarafından daha sık alınması olduğu söyleniyor. 

Rakamlara göz atıldığında yabancıların bu fikrinin var olduğu açık bir şekilde görünüyor. Çünkü yabancıya satışta olan artış çok hızlandı. REIDIN - GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına bakıldığında yine aynı şeyi görebiliyoruz.

Endekse göre Haziran 2018 tarihinde markalı konut projelerinin %10'luk bölümü yabancı yatırımcılar tarafından alındı. Bu oran, son 6 aylık ortalama ele alındığında 3 puan yükselmiş diyebiliriz. 

Yabancı yatırımcılara satış oranı olarak Şubat 2018 tarihinde kendini gösteren rakam %6 idi. Mart ve Nisan 2018 %8, Mayıs %7, Haziran ise %10.

Toplam ele alındığında yabancıya yapılan satışalr 1.5 yılın en zirve rakamına ulaşmış diyebiliriz. Yabancı yatırımcılar genel olarak 1+1 daireleri tercih ediyor. Yatırım amacıyla aldıkları bu daireler, en hızlı satılan daireler olarak ön plana çıkıyor.

Konut Projelerinde çok önemli bir rakamı yabancılara satan Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahım Babacan, Satılan gayrimenkulleri hala TL olarak sattıklarını. Dövizin artışı karşısında konut fiyatlarının çok ucuz kaldığını, bundan dolayı ortada fiyat avantajının var olduğunu ileri sürdü. 

Geçen yıla göre %10-12 üzerinde bir artış yakaladıklarını ileten Babacan, 100.000 dolara çok iyi bir ev alınabildiğini söyledi. Eskiden aynı evin 135.000 dolar karşılığında alınabildiğini de sözlerine ekledi. Bunu gören yabancılar doğal olarak direkt yatırım yapmaya başladı diyerek de sözlerini noktaladı. 

"Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!" Yorumlar

"Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!" Benzer Haberler


Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlıktan Sonra KDV'siz Ev Fırsatı!

Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlıktan Sonra KDV'siz Ev Fırsatı!

2017 yılına yeni teşviklerle adımını atmış olan gayrimenkul sektörü, beklentilerinin karşılığını almaya tek tek devam etmekte. Yerli yatırımcı adına tekrardan düzene oturtulmuş olan söz konusu KDV oranları, şuanda da yabancı alıcı için tekrardan düzenleniyor. Yabancı yatırımcılara konut alımlarında KDV oranı kalkacak. . Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi.

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Konut Alabilir

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Konut Alabilir

Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!. Yurt dışından ülkemize gelerek oturum izni alan yabancı uyruklu vatandaşların ülkemizden bir ev satın almak istemeleri halinde bir kısım işlemleri yerine getirmeleri gerekmektedir. tapu müdürlüklerinde gerçekleşen tapu devir işlemi normalden biraz daha farklı olarak yürümektedir. Ayrıntılar haberimizde…

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Polonya ve Romanya'da gerçekleştirdiği temaslara ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. . Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!

Yabancı Uyruklular Konut ve İş Yeri İçin %0 KDV Ödeyecek!

Yabancı Uyruklular Konut ve İş Yeri İçin %0 KDV Ödeyecek!

Yabancılarla 6 aydan fazla yurt dışında yaşamış olan ve hayatlarını orda devam ettirmekte olan Türk vatandaşları, satış bedelini yurt dışından sağlayacak olan dövizle ödemeleri şartı konularak, ilk kez sahip oldukları iş yeri ve konuta yönelik KDV ödemesi yapmayacaklar. Bu kapsamda yabancılara yönelik satışların ve ülkeye girecek dövizin artış göstereceği belirleniyor.

Yabancı Yatırımlar Çanakkale'den 100.000.000 TL'lik Arazi Satın Aldı!

Yabancı Yatırımlar Çanakkale'den 100.000.000 TL'lik Arazi Satın Aldı!

Çanakkale 18 Mart Köprüsü etrafında yabancı bireyler günümüze kadar toplam olarak 100 Milyon TL'lik araziyi kendi bünyelerine kattılar. İlgi göstermekte olan yabancı yatırımların %70'i Araplardan oluşuyor. . Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!

Yabancı Konut Yatırımcıları Teşvikleri Kaçırmak İstemiyor!

Yabancı Konut Yatırımcıları Teşvikleri Kaçırmak İstemiyor!

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kabadayı, hükümet tarafından yabancılara yapılan çok ciddi teşvikleri, yabancı uyruklu yatıri ımcıların kaçırmak istemediğini aktardı.

Gayrimenkul Sektörü Yabancı Uyruklu Yatırımcılardan Yana Umutlu!

Gayrimenkul Sektörü Yabancı Uyruklu Yatırımcılardan Yana Umutlu!

İstanbul dahilinde site tarzı projelerde konutların birim metrekare fiyatları 5.000 TL'ye kadar uzanıyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konuya yönelik gerçekleştirdiği açıklama neticesinde, Gayrimenkulün bu konu üzerinde umudunun, yabancı yatırımcı olarak ön plana çıktığını dile getirdi.