Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!

Yabancı Yatırımcılar Konut İçin Tekrar Türkiye'de!

Haziran 2018 tarihinde markalı konut projelerinin %10'luk bölümü yabancı yatırımcılara satılmış durumda. Yabancı yatırımcı oranı ise son 1.5 yıllık süreçte en yüksek orana yükselmiş durumda. Bu durumda gösteriyor ki; yabancı yatırımcılar konut için Türkiye'ye geri döndü.

Yabancılar konut için tekrardan Türkiye'de. Belirli bir süre konutta döviz kuru yüzünden zarar eden yabancı yatırımcılar Türkiye'de bir şey değişmemesine rağmen tekrardan yatırım yapmaya başladılar. Bunun sebebinin ise TL bazında satılan konutların yükselen dolar kuru sayesinde yabancılar tarafından daha sık alınması olduğu söyleniyor. 

Rakamlara göz atıldığında yabancıların bu fikrinin var olduğu açık bir şekilde görünüyor. Çünkü yabancıya satışta olan artış çok hızlandı. REIDIN - GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına bakıldığında yine aynı şeyi görebiliyoruz.

Endekse göre Haziran 2018 tarihinde markalı konut projelerinin %10'luk bölümü yabancı yatırımcılar tarafından alındı. Bu oran, son 6 aylık ortalama ele alındığında 3 puan yükselmiş diyebiliriz. 

Yabancı yatırımcılara satış oranı olarak Şubat 2018 tarihinde kendini gösteren rakam %6 idi. Mart ve Nisan 2018 %8, Mayıs %7, Haziran ise %10.

Toplam ele alındığında yabancıya yapılan satışalr 1.5 yılın en zirve rakamına ulaşmış diyebiliriz. Yabancı yatırımcılar genel olarak 1+1 daireleri tercih ediyor. Yatırım amacıyla aldıkları bu daireler, en hızlı satılan daireler olarak ön plana çıkıyor.

Konut Projelerinde çok önemli bir rakamı yabancılara satan Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahım Babacan, Satılan gayrimenkulleri hala TL olarak sattıklarını. Dövizin artışı karşısında konut fiyatlarının çok ucuz kaldığını, bundan dolayı ortada fiyat avantajının var olduğunu ileri sürdü. 

Geçen yıla göre %10-12 üzerinde bir artış yakaladıklarını ileten Babacan, 100.000 dolara çok iyi bir ev alınabildiğini söyledi. Eskiden aynı evin 135.000 dolar karşılığında alınabildiğini de sözlerine ekledi. Bunu gören yabancılar doğal olarak direkt yatırım yapmaya başladı diyerek de sözlerini noktaladı. 

Etiketler : Güncel