Üniversiteler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak!

truck

Üniversite ve vakıf; kurumlar, emlak, damga, veraset, intikal, motorlu taşıtlar vergisi ve harçlardan tamamen muaf tutulacak ve bunlara yönelik 1 kuruş dahi vergi ödemesi yapmayacaklar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 15 Temmuz Cumartesi gününe kadar çalışmalarına ara vermiş durumda. 15 Temmuz tarihi geldiğinde özel gündem maddeleriyle birlikte aynı çatı altında toplanacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün anlam ve önemini hatırlatan görüşmeler altına imza atılacak.

Genel Kurulda, Türk - Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi inşa edilmesine yönelik var olan kanun tasarısı ise kabul edildi ve yasalaştı. Kanun, Türkiye ve Japonya arasında gerçekleştirilen anlaşmaya dayalı olarak inşa edilecek olan üniversite ile Türk - Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfının inşa edilmesini de düzenliyor.

Anlaşma gereğince her yıl üniversiteye hazineden belirli seviyelerde yardımlar iletilecek. Üniversite, ithalatını gerçekleştirecek olduğu ürünler ve hizmetler için kesinlikle hiçbir şekilde KDV ve ÖTV ödemeyecek. 

Üniversite ve vakıf; kurumlar, emlak, damga, veraset, intikal, motorlu taşıtlar vergisi ve bununla birlikte meydana gelen harçlardan tamamıyla mauf tutulacak.

Vakıf, amaçlarını gerçekleştirmek adına yurt içi ve yurt dışında iktisadı işletme ya da sermaye şirketi inşa edebilecek, devralabilecek ve bunlara ortaklık kurabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde üniversitenin ve vakfın inşa edilme ve kuruluş işlemlerinde kullanılmak için Maliye Bakanlığı bütçesinden gerekli olan ödeneğin aktarımı sağlanacak.

İstanbul'un Pendik İlçesinde, Sanayii Mahallesi'ndeki orman vasıflılar da dahil olmak üzere, mülkiyeti hazineye ait olan taşınmazlar, başka hiçbir işlem gerektirmeden üniversiteye bedelsiz bir şekilde tahsis edilebilecek.

Tasarının yasalaşmasıyla birlikte Genel Kurulun, 19 - 20 - 21 - 22 Haziran günleri toplanmamasını öngören Danışma Kurulu kararı kabul gördü. TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sıradaki tasarı ve tekliflerin görüşülmesi adına, komisyon ve hükümetin yerini almamasıyla birlikte, 15 Temmuz Demokrası ve Milli Birlik Günü'nün anlam ve öneminin belirtilmesi amacıyla gerçekleştirilecek olan görüşmeler için, birleşimi 15 Temmuz Cumartesi günü saat 13.00'te toplanmak üzere kapattı. 

"Üniversiteler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak!" Yorumlar

"Üniversiteler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak!" Benzer Haberler


Üniversiteler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak!

Üniversiteler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak!

Üniversite ve vakıf; kurumlar, emlak, damga, veraset, intikal, motorlu taşıtlar vergisi ve harçlardan tamamen muaf tutulacak ve bunlara yönelik 1 kuruş dahi vergi ödemesi yapmayacaklar.. Üniversiteler Emlak Vergisinden Muaf Tutulacak!