TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak
Editör: Vahap AYZET Toki Haberleri 20 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Geçmişten bu yana gelen süreç içerisinde binlerce konut inşa ederek on binlerce insanın konut sahibi olma hayalini gerçekleştiren Toplu Konut İdaresi, uzunca bir geçmiş çalışma referansına sahip. On binlerce konut, iş yeri, tarım köy konutları, sosyal konutlar ve kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında faaliyetlerine devam eden Toplu Konut İdaresi şimdide Sivas Divriği’de 610 adet konutun yer alacağı yeni bir sosyal konut projesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz gün konut projesi ile ilgili ihale gerçekleştirildi. Bu gerçekleştirilen ihale kapsamında 610 adet sosyal konutun yanı sıra camii, ticaret merkezi ve alt yağı ile çevre düzenleme çalışmaları da yer almaktadır. İnşa edilmesi planlanan konutların her bir bloğu zeminin üstüne 5 kat ve zeminin üzerine 6 kat şeklinde planlanmakla birlikte inşa edilmesi planlanan konutların 440 adeti 2 + 1 ve geriye kalan 170 adetlik kısmı ise 3 + 1 şeklinde planlanarak inşa edilecektir.

Söz konusu konut projesinin planlama aşaması devam ederken ihale aşaması geçtiğimiz gün gerçekleşti. Proje hakkında inşa çalışmaları için net bir tarih belirtilmese de, ilgili çalışmaların yeni yılın ilk ayı içerisinde başlatılması ön görülüyor. Projenin inşa aşamasının başlamasının ardından çalışmaların yüzde 20’sinin tamamlanması halinde ön talep sürecine ve ardından başvuruların alınması aşamasına başlanacağı düşünülmektedir.

Projenin başvuruya açılması halinde başvuru yapabilmeniz için sağlamanız gereken bir takım şart mevcuttur. Bu şartları sıralayacak olursak; T.C. vatandaşı olmanız gerekir. Sivas Divriği ilçesinde en az 1 yıl süre olmak üzere ikamet ediyor olmanız ya da Sivas nüfusuna kayıtlı olmanız gerekmektedir. Aile içerisinde çalışan bütün bireylerin kazançları toplamı 3.200 TL sınırını aşmıyor olması gerekmektedir. Geçmiş dönemler içerisinde Toplu Konut İdaresi bünyesinden konut almamış olmanız ya da daha önce Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olmanız gerekmektedir. Eğer öncelikli sınıflar içinde yer alıyorsanız, yani şehit ailesi ya da gazi ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri sınıfında,, engelliler sınıfında, emekliler sınıfında yer alıyorsanız bu durumu ispat eder nitelikte ilgili kurumdan bir belge edinmeniz gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu temel şartları yerine getirmeniz halinde gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

İnşa edilmesi planlanan proje, bölgenin kendine özgü yapısı göz önüne alınarak geleneksel mimariye uygun bir şekilde inşa edilmektedir. Modern ve geleneksel mimarinin harmanlanması ile birlikte muhteşem bir yaşam alanı ortaya çıkacak. Camisi, ticaret alanları, parkları, peyzaj ve sosyal olanakları ile sosyal bir çevre sunan bir yaşam merkezi geliyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com