TEOG Kalktı! Yeni Sistemin Emlak Sektörüne Etkileri

TEOG Kalktı! Yeni Sistemin Emlak Sektörüne Etkileri
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 13 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gayrimenkul sektöründe yer alan kişiler, TEOG’un kaldırılmasından sonra uygulanacak olan yeni sistemin emlak fiyatlarına etkisini değerlendirmeye devam ediyor. Yeni sınav sisteminde başarısız olan öğrenciler ikametgahlarına yakın okula gidebilirken, özel okul ya da başka okulları tercih etmek isteyenler şimdiden semtlerin kira fiyatlarını araştırmaya başladı bile. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan TEOG’un yerine uygulanacak Mahalli Yerleştirme Sınavı’ndan ötürü aileler iyi okulların yer aldığı hedef bölgelerindeki emlak arayışlarına şimdiden başladılar bile. Bu yıldan itibaren geçerli olacak sistemle sınava girecek öğrenciler başarısız oldukları takdirde ikametgah adreslerine en yakın okula yerleştirilecekler. Ancak sınavın ana amacı fen liseleri ya da özel konseptli okullara geçiş olduğu için Haziran 2018’de yapılacak sınav öncesinde aileler çocuklarının gitmesini istedikleri liselerin bulunduğu bölgelerde emlak piyasası takiplerine başladı. 

Sistem değişmiş gibi görünse de Mahalli Yerleştirme Sınavları’ndaki ana amaç yine TEOG’da olduğu gibi öğrencinin özel olarak hedeflediği okula girmesi için çabalıyor olması olacak. Uzmanlara göre, eski sisteme kıyasla 5 tercih hakkı verilen aileler tercihlerinin bulunduğu lokasyonlarda, bahar dönemindeki fiyat artışlarından etkilenmemek için şimdiden kiralık ev arayışlarına başladır. Özellikle de Avrupa Yakası’nda Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Beylikdüzü ile Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy, Kartal ve Ataşehir bölgelerinde yoğunlaşan kiralı ev arayışları nedeniyle yılbaşından itibaren fiyatların daha da artacağı öngörülüyor. Aynı şekilde bu hareketlenme ile satın alma hızının artması da emlakçıların beklentileri arasında.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com