Tarihi Yarımada’da İmar Barışı Bekleniyor!

Tarihi Yarımada’da İmar Barışı Bekleniyor!
Editör: Hasan Aker Gündem 1 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Türkiye’de iskanı ve ruhsatı bulunmayan yapıların yasallaştırma sürecine girmesi ve yasallık kazanması amacıyla birlikte start verilen imar barışı için başvurular büyük bir hızla devam etmekte. İmar Barışı uygulaması çerçevesinde Tarihi Yarımada’da yer alan bazı alanlar kapsam dışına giriyor. Yani Tarihi Yarımada’nın belirli bir bölümü İmar Barışı dahiline alınmıyor.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar altına imza atan Sirkeci Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Yaşar, Sirkeci’nin bu kapsamda tarihi eser sayısı en düşük olan bölge olduğuna değindi. Çizilen sınırlar dışında çok sayıda tarih eser, arkeolojik alan ve birçok tescilli yapının olduğunu dile getiren Yaşar, tüm otellerin tescilli veya tescilsiz olmasının hiçbir önemi olmadan yapılan uygulamadan yararlanamadığını iletti. Bu sebepten dolayı otellerin kapatılma ve kapısına mühür takılma sorunlarıyla karşılaştığını da sözlerine ekleyerek, bu hususta hükumetin destek vereceğinden emin olduklarını belirtti.

Tarihi Yapılar Tahrip Olabilir

İmar Barışı kapsamına alınmayan çok sayıdaki tarihi yapının tahrip olma tehlikesinin var olduğunu da anlatan Yaşar, Çizginin dışında kalan alanların İmar Barışı’ndan fayda sağladığını, yeni yapılmış olan binaların hiçbirinin faydalanamadığını iletti. Tescilli binaların dışarısında kalan yapıların bu yasadan faydalanması gerektiğine vurgu yapan Yaşar, her yerde tescilli binaların var olduğunu, bu binaların Fatih, Taksim, Galata, Pera ve Balat’ta yoğunlukta olduğunu iletti. Fatih’in de bir bölümünün İmar Barışı kapsamına alınmadığını vurgulayarak, bunun haksızlık olduğunu anlattı.

Kapanma Tehlikesi Olan 400 Otel Bulunuyor

Sirkeci’nin özellikle yabancı turistlerin misafir edilmesi açısından çok büyük bir yer olduğunu ileten Yaşar, yılın her ayı büyük bir yoğunluk olduğunun altını çizdi. Burada kapanan çok sayıda otel olduğunu, İmar Barışı kapsamına alınmadığından dolayı belediyenin yaptırım uygulayarak kapattığını, Ruhsatları olmadığından dolayı mühür yediklerini dile getirdi.

Anlık olarak 400’e yakın otelin kapanma tehlikesiyle boğuştuğunu da ifade eden Yaşar, yaklaşık 20.000 yatak anlamına geldiğini, ayrıca bu binaların inşa edildiği arsaların değerinin de çok fazla olduğunu, Barış kapsamına girildiği takdirde her otelin devlet hazinesine 300.000 TL’den başlayarak 1.500.000 TL’ye uzanan katkılarda bulunma potansiyelinin olduğunu, Sirkeci’de tarihi eser olmamasına rağmen oteller için hiçbir kolaylığın yapılmadığının altını çizdi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com