Şubeleşme Nasıl Olur?

truck

Üretici firmaların birçoğu ürünlerini bayiler aracılığıyla tüketicilere ulaştırır. Genelde risk almaktan korkan üreticiler birden fazla firmanın ürününü satan bayileri tercih etmektedir. Ancak riski göze alıp kendi şube zincirleri kurmak isteyen girişimcilerde azımsanmayacak kadar fazla. Peki şubeleşmek için gereken şartlar nelerdir?

Üretici firmaların birçoğu ürünlerini bayiler aracılığıyla tüketicilere ulaştırır. Genelde risk almaktan korkan üreticiler birden fazla firmanın ürününü satan bayileri tercih etmektedir. Ancak riski göze alıp kendi şube zincirleri kurmak isteyen girişimcilerde azımsanmayacak kadar fazla. Peki şubeleşmek için gereken şartlar nelerdir? Birden fazla şube açabilmek için ne kadar süre beklenmeli? Firmalar şube açarken nelere dikkat etmeli? Büyümeyi düşünen ve pazarlama faaliyetlerini artırmak isteyen firma sahipleri merak ettiği soruların cevaplarını haberimizde bulabilirler.

Şubeleşme sürecine girişmeden önce ilk olarak açılacak olan şubelerin pazarlama stratejisine göre analizi iyi yapılmalı. Yani bünyenize katacağınız yeni şubelerin organizasyonunuza ne gibi katkıları olacak bunları detaylı olarak araştırmanızda fayda var. Gereken analizler ve araştırmalar yapıldıktan sonra sıra kaç bayinin açılması ve hangi bölgelerde açılabileceğine gelir. Burada da dikkat edilmesi gereken faaliyet gösterilen sektörün ürün konsepti her bölgede aynı olmamalı. Çünkü talep edilen ürünler bölgelere göre farklılık gösterdiği için talep olmayan ürünlerin sunulması o şubenin satışlarında hüsran yaşamasına neden olabilir.

Sürecin bel kemiği sayılacak aşamalardan bir diğeri ise şirket ile bayi arasındaki iletişimden raporlamaya kadar olan süreci üstlenecek bir ekibin kurulmasıdır. Bu aşamada da dikkat edilmesi gerekenler ekibin kaç kişi olacağı, eğitimleri ve görev dağılımları nasıl olacağı şeklindedir. Son olarak da yüksek performans alabilmek için motivasyon ve sadakat artırma yöntemlerine karar verilmesi gelir. Çünkü bu aşamada da her bölgeye aynı hedefler vermek doğru olmayabilir. Bu yüzden hangi bayi ne kadar hedef gerçekleştirmeli, bunun karşılığında ödül olarak neler tercih edilmeli şeklinde sorularla da performans sistemi oluşturulmalı.

Tüm araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra sıra açılacak bayilerin tutundurulmasına geldiğinde esas önemli nokta burasıdır. Çünkü şubeler direk olarak şirketinde başarısını etkiler. Bu yüzden şubelerin eksiklerinin sürekli olarak giderilmesi ve takviyeler ile performansının yüksekte tutulmaya çalışılması gerekir. Şubeleşmeyi yapı örneğine benzetecek olursak eksik malzeme ile inşa edilen bir yapı nasıl kısa ömürlü olursa, şubelerde aynı şekildedir. Eksikleri giderilmeyen, zayıf yanları geliştirilmeyen bayilerin çalışma hayatında kısa süreli yer alması zamanla şirketinde başarısını aşağılara çeker.

"Şubeleşme Nasıl Olur?" Yorumlar

"Şubeleşme Nasıl Olur?" Benzer Haberler


Şubeleşme Nasıl Olur?

Şubeleşme Nasıl Olur?

Üretici firmaların birçoğu ürünlerini bayiler aracılığıyla tüketicilere ulaştırır. Genelde risk almaktan korkan üreticiler birden fazla firmanın ürününü satan bayileri tercih etmektedir. Ancak riski göze alıp kendi şube zincirleri kurmak isteyen girişimcilerde azımsanmayacak kadar fazla. Peki şubeleşmek için gereken şartlar nelerdir?. Şubeleşme Nasıl Olur?