Sanayi Siteleri Kentsel Dönüşümle Dönüşecek mi?

Sanayi Siteleri Kentsel Dönüşümle Dönüşecek mi?

Sanayi sitelerinin dönüşüm aşamasına girecek olduğu konusundaki kararsızlıklar yatırımları neredeyse 0 noktasına çekmiş durumda. Planın 3 kez değişiklik yaşaması ve belediyelerin arasında yaşanan tutarsızlık ve anlaşmazlıklar İstanbul'un en önemli bölgelerindeki yatırımları bekletiyor. OSB'lerde yatırım felç olmuş durumda.

Sanayide dönüşüm projesindeki belirsizlikler, direkt olarak yatırımları etkisi altına aldı. Marmara Bölgesi'nin tamamını etkisi dahiline alması beklentiler arasında yer alan sanayi dönüşüm planının tam 3 kez değişim içerisine girmesi ve belediyeler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar, fabrikalarda yapılan yatırımları neredeyse 0 noktasına çekti.

Sanayi tesislerinin çok fazla olarak yer aldığı Halkalı, Dudullu, Tuzla, Bakırköy, İkitelli ve Ümraniye tarzında ilçelerde son 6 aylık grafiğe bakıldığında getirilen dönüşüm planı 3 olarak belirlendi.

Belediyelerin arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar, rant ve vergi tartışmasının yapılmasına yelken açtı. Bazı il ve ilçe belediyelerinin dönüşüm planlarında olan imar değişikliklerini lokal bir şekilde iptal ettikleri anlaşıldı. Bu nedenler iş dünyasında ve yatırımcılarda çok büyük tedirgin ve korkuların sebebi oldu. Firmalar, dnüşümün kendilerini kapsadıklarını bilmedikleri için yatırım planlarını daha ileri tarihlere atıyor olabilirler.

TOSİAD Başkanı Ender Demirtaş, şehir içinde bulunan sanayi sitelerinde üretim faaliyetlerini devam ettiren esnafın psikolojik baskı altında kaldığını vurguladı. Demirtaş, Anadolu Yakası'nda İMES ve o bölge üzerindeki küçük sanayi kuruluşlarının taşınmasıyla ilgili çok sayıda proje olduğunu iletti. Esnafın bu dedikoduklardan dolayı üretimini sağlıklı bir şekilde devam ettiremediğini kaydeden Demritaş, İmalathanelerine kalıcı yatırım yapamadıklarının altını çizdi.

Yesislerini çağın gereklerine uygun, modern, teknolojik bir şekilde dizayn etmeleri ve yatırım yapmalarını psikolojik olarak engellediklerini kaydeden Demirtaş, İnsanların sanayinin dönüşümünü de konut dönüşümü gibi algıladığını ve bu noktada, algı probleminin ortaya çıktığını vurguladı.

Sanayide üretime verilen her ara, haneye bir eksi olarak yazılmaktadır diyen Demirtaş, eğer sanayi sitelerinde bir dönüşüm söz konusu olacaksa, üretimin durmayacağı bir dönüşüm modelinin söz konusu olması gerektiğini ve bunun bulunması için çalışmalar yapılması gerektiğini iletti.

Hazırlanan son sanayi sitesi planına göre, şehir içinde yer alan sanayi bölgelerinin bazıları bu planda yer alırken, bazıları da taşınacak. Dönüşüm projesi dahilinde kamu kaynaklarıyla Endüstri 4.0'a uyumlu, 30 yeni OSB inşa edilecek. 60.000 işletmenin üretim faaliyetlerini devam ettirdiği İstanbul'daki 8 adet OSB, bu yıl sonunda taşınacak. KOBİ'ler içinde 75.000 - 200.000 TL arasında bir hibe desteği verilecek. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm