Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

truck

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok uzun zamandır gündemde tutulan konu rant vergisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ek olarak parsel bazlı imar tadilatına son getireceklerini iletti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok uzun zamandır gündemde tutulan konu rant vergisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ek olarak parsel bazlı imar tadilatına son getireceklerini iletti.

Belediyeler yasası üzerinde çalıştıkları önemli konular dahilinde olan imar konusunun üzerinde ince bir şekilde duruluyor. Parsel bazında imar tadilatı yapmayı belediyelere neredeyse yasaklıyoruz diyen Özhaseki, mahalle üzerinde herkesin belli bir emsali var bu emsalle inşaat hakkı kullanıyorken, başkasının torpilli olarak gelip aradan kendini göstererek fazladan bir şey yapmasını engelleyecek bir metin hazırladıklarını dile getirdi.

Şu anda konuyla alakalı metinler müktesep hak sınırında olduğundan dolayı güncel olanları kapsamamakta. Plan tadilatları elbette kurallarına uyularak günün, ayın, yılın her zamanı yapılabilmektedir. Fakat değişim ve dönüşüm aşamasında, yeni yapılmış olan planlarda hak sahibinde, arsa sahibine, değişim isteyene bir menffaat sağlanıyorsa, tespiti yapılacaktır. Bir diğer adıyla değer artış payı.

Bazıları %50 alalım, bazıları %100 alalım demekte. İlla nakdi olmayabilir. Para veremez adam arsadan pay, konut verilebilir devlete. Bunun tespitinin nasıl gerçekleşeceği, % kaç oranında pay sağlanacağı, ardından kimler arasında paylaştırılacağı çok tartışmalı bir konu. Büyükşehir Belediyesi planlarını yaptığı gerekçesiyle kendilerinin alması gerektiğini savunurken, İlçe Belediyeler de inşaat izinlerini verdiği gerekçesiyle kendilerinin alması gerektiğini savunuyor. Ardından Bakanlık kentsel dönüşüm çalışmalar için kaynak gerekiyor, o kaynak nereden gelecek diyor, Eşit olan büyükşehir ve ilçe bakanlığının arasında pay edilmesi olarak düşünülüyor. Gelecek günlerde tartışmaya açılacak.

DEVRİM NİTELİĞİNDE YASA

Şubat ayının başında şehircilik şurasını bir araya getirip toplantı düzenleyeceklerini ileten Özhaseki, 4 yıldır sürmekte olan kentsel dönüşüm sürecinde istenilen, hedeflenen hıza ulaşım sağlanamadığını iletti. İstenilen doğrulukta yapmadıklarını belirten Özhaseki, Türkiye üzerined 6.000.000 - 7.000.000 bina arasında kentsel dönüşümü bekleyen bina olduğunu belirtti. Dönüşüm çalışmalarının daha yoğun yapılmasını dile getiren Özhaseki, “Bolca ev çoğaltıyorsunuz, ticaret mekanı çoğaltıyorsunuz. Ama insanların soluk alacakları mekanları çoğaltmıyorsunuz. Bu bir felakettir. Bir taraftan da binaların silueti hepimizi rahatsız ediyor. Şurada buna da cevap arayacağız. Oradan çıkan sonuçları da yasa haline getirerek 2017’de belki de devrim niteliğinde yasalarla önümüze bakacağız” dedi.

"Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!" Yorumlar

"Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!" Benzer Haberler


Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Ada Parsel Sorgulama

Ada Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşların bilgisayardan ya da cep telefonundan ada parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmesini sağlayan uygulamayı hayata geçirdi. Bu sayede herkes, kendi parselini ya da satın almak istediği parselin yerini net olarak görebilmektedir.

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok uzun zamandır gündemde tutulan konu rant vergisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ek olarak parsel bazlı imar tadilatına son getireceklerini iletti.

Tapu Kadastro Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu kadastro ada parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü'ne bağlıdır. Tapu kadastro ada parsel sorgulama nasıl yapılır denilirken bilgilerin Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı üzerinden sunulduğu bilinmelidir. . Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son Gelecek!

Parsel Nedir?

Parsel Nedir?

Parsel, sınırları belli olan büyük araziden ayrılmış arazi parçasıdır. Büyük bir ada içerisinde yer alan parsellerin her adasına parsel numarası verilir.