Mega Ulaşım Projeleri Gayrimenkul Sektörünün En Büyük Umudu!

Mega Ulaşım Projeleri Gayrimenkul Sektörünün En Büyük Umudu!
Editör: Ahmet Yaman Gündem 29 Haziran 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Türkiye üzerinde yapılan veya inşa çalışmaları devam etmekte olan büyük ulaşım projeleri, etrafında yer alan tüm arsa ve konut fiyatlarını direkt olarak artışa geçiriyor. Köprü, otoyol, havaalanı, tünel ve tüp geçit tarzında yapılan toplu kullanım projeleri ulaşım sorunlarını tamamen ortadan kaldırırken geçtikleri yerlere de değer artışı kazandırıyor. Mega projelere yakın konumda bulunan veya güzergahda yer alan tarlaların metrekare birim fiyatları 4 yılda tam 5 TL’den 150 TL’ye artış gösterdi. Konutların değeri ise 2 sene içerisinde %60’dan fazla artış yaşadı.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli 18 Mart tarihinde atıldı ve o tarihten itibaren tarla fiyatlarındaki artışın önü ardı kesilmedi. İstanbul – Tekirdağ – Çanakkale – Balıkesir hattı boyunca uzanacak olan otoyol aksı ve bu çerçeve dahilinde hayata geçirilen 1915 Çanakkale Köprüsü, bölge üzerindeki konu piyasasını adeta uçurdu. Özellikle köprünün 2 ayağının konumu, Avrupa yakasında Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güney bölümünde yer alan Sütlüce Köyü ve Anadolu yakasında yer alan Lapseki ilçesinin 2.5 kilometre güney bölümündeki Şekerkaya bölgesi olarak belirlendikten hemen sonra söz konusu bölgelerin üzerinde konuttan ziyade arsa fiyatlarında çok büyük şekilde artış söz konusu oldu.

Geçen yıl temmuz ayında hizmet vermeye başlayan Osmangazi Köprüsü, İzmit Körfezi’ndeki Dilovası Dil Burnu ile Yalova Altınova Hersek Burnu arasında kendini gösteriyor. Hizmete açıldığında, İstanbul – İzmir arası ulaşımı 3.5 saate düşürecek olan ve Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu projesini de kapsamına alan bu önemli yatırım, özellikle güzergah üzerinde kalan küçük şehirlere olan talebi de çok büyük şekilde hareketlendirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul’dan Çanakkale’ye, Çanakkale’den İstanbul’a olan ulaşımı çok kolay bir hale getirecek. Özellikle projenin 2013 yılında açıklanması beraberinde otoyolun birinci dereceden etkilendiği bölgeler ilk sırada gelmek üzere tarla ve arsa fiyatlarında artış yaşandı ve hala yaşanmaya devam ediyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com