Maddi Problemi Olan İndirimle Ev Satıyor!

Maddi Problemi Olan İndirimle Ev Satıyor!
Editör: Nezaket DURU Kentsel Dönüşüm 20 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Hürriyet’in kentsel dönüşüm bölgeleri ve lüks konutta yapmış olduğu “fiyatlar düşüşe geçti” başlığı büyük tartışma yarattı. Dernek başkanlarının yapmış olduğu açıklamalarda hepsinde ortak bir tanı “arz*talep dengesi bozuldu” olarak belirtildi. Fiyatlar düşüyor açıklamasına İNDER yanıt verdi.

Bu sektörün temsilcilerinden bazıları öncelikli olarak kentsel dönüşüm bölgelerinde arzın talebin çok çok önüne geçtiğini söylediler. Bu sebeple fiyatların gerilemekte olduğunu aktardı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİD) başkanları aynı zamanda da emlak danışmaları özellikle İstanbul Anadolu yakasında talepten fazla üretim yapıldığının ve son 1 yıl içerisinde genel fiyatlara %20’den fazla indirim yapıldığını iletmişti. Konuyla ilgili açıklamalarını yapan İNDER başkanı Nazmi Durbakayım, Kadıköy’ün genelinde hiçbir şekilde ve ortamda ev fiyatlarına bir düşüş olmadığını, bazı şirketlerin kendi maddi sıkıntıları sebebiyle fiyatları düşürdüğünü iletti.

6 EVDEN BİRİ FEDA 

Bağdat Caddesi’nde yaşanmış olan gelişmeleri tek tek değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bağdat Caddesi’nde orta ve küçük ölçekli iş yapmakta olan birsürü firma bulunuyor. Bunlar %65-75 oranla kentsel dönüşüm yapması gerekiyorken yanlışa düşüp %80-85 oranında teklifler sunup iş aldılar. Projeyi  yaptılar yapana kadar herşey güzeldi fakat evleri satamayınca sıkıntıya girdiler. Bu adamın 6 adet dairesi var 1’ini feda etmek zorunda kaldı. 

2.000.000 TL’ye satmış olduğu evi 1.500.000 TL’ye satıp para sıkıntısını çözmüş oluyor. Çünkü bu şirketlerin büyük şirketler gibi kampanya imkanı çok düşük, Piyasa üzerinde bu tip örneklerin bulunması tüm konutların fiyatı düştü anlamına asla ve asla gelmez.” dedi. Dövizle değer biçilmiş olan konutlardaki fıyatların, kurlarda gerçekleşmiş olan çok yüksek artış sebebiyle yeniden düzenlediğini ileten Durbakayım, “2015 yılına göre kıyasla kurt artışı %20’li seviyelere kadar çıktı, bu farkı dövizle satan firmaların indirim olarak yansıtması çok yanlış bir algıya sebep olmaktadır.” dedi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com