Konuttaki 4 Büyük Fırsat İçin Acele Edin! Son 10 Gün Kaldı…

Konuttaki 4 Büyük Fırsat İçin Acele Edin! Son 10 Gün Kaldı…
Editör: Hasan Aker Gündem 22 Ekim 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gayrimenkul sektöründe uygulama kapsamına alınan çok sayıdaki indirim ve fırsat 31 Ekim 2018 tarihiyle sona erecek. Vatandaşlar bu tarihin biraz daha ileri alınmasını talep ediyor, henüz uzatılması yönünde bir açıklama yapılmadığı için bu hususta 10 günün iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Sürenin uzatılmaması durumunda konut ve işyerinde KDV ile harç indirimi, Türkiye için kazanç vakti kampanyası ve imar barışı 10 gün sonra tamamen sona erecek. Mevcut koşullarda inşaat maliyetlerinde %30’a yakın fiyat artışının olduğunu ileten Milliyetten Duygu Erdoğan, sektör temsilcilerinin yıl sonuna kadar maliyetleri fiyata yansıtmayacağını belirtti.

Uzun süredir maliyetlerde meydana gelen artışların firmalar tarafından fiyatlara yansıtılmadığını aktaran Erdoğan, bu sebepten dolayı 31 Ekim 2018 tarihine kadar son fırsatların boy gösterdiğini, ciddi fiyat artışlarının meydana geleceğini aktardı.

Mayıs Ayında Start Verdi

Ev sahibi olma arzusunda olan bireyler için yapılabilecek en büyük desteklerden birinin KDV indirimi olduğu noktasında dikkat çeken Erdoğan, sektör ve konut alıcılarında KDV indiriminin sürekli hala getirilmesinin talebinin olduğu aktarılıyor. Ama bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmanın olmadığı da söyleniyor.

Mayıs ayında hükümetce yapılan çalışmaların Bakanlar Kurulu kararıyla kabul edilmesiyle birlikte konutların anahtar teslimlerinde %18’lik oran yerine %8 KDV alınmasının, tapu harcı indiriminin de %4 yerine %3 oranında tahsil edilmesiyle meydana gelmesinin büyük indirim sağladığını iletti.

8 Haziran 2018 tarihi itibarıyla uygulama kapsamına alınan İmar Barışı düzenlemesine yapılan başvuru sayısı 5.000.000’u geçti. Bu kapsamda İmar Barışı’ndan elde edilen gelir ise 2.500.000.000 seviyesine yükseliş gösterdi. İmar barışının da yine son günü 31 Ekim 2018 olarak belirlendi. Başvuruda bulunan vatandaşlar ise ödemeleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleştirebilecekler.

Banka Kredi Faizleri %3.10’u Geçti

Bankaların konut kredisi faiz oranları her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. En düşük faiz oranı %2 olarak öne çıkarken, en yüksek faiz oranı ise %3.10 seviyelerinde seyrediyor. Bu hesapla birlikte 300.000 TL’lik ev için en düşük faiz oranıyla kredi çekildiğinde ödenecek tutar 795.000 TL ödeyecek. En yüksek faiz oranı olan %3.10’luk faiz oranıyla kredi çekenler ise 1.148.000 TL ödeme yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekleriyle Emlak GYO ve sektörde çatı görevi gören örgütler işbirliğiyle start alan 100.000’e yakın markalı konutta konut kredisi faiz oranını %0.98 oranına, peşinat tutarını ise %10’a indiren “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyası da yine 10 gün sonra tamamen bitiyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com