Konutlara Güneş Paneli Zorunluluğu Geliyor! İşte Detaylar!

Konutlara Güneş Paneli Zorunluluğu Geliyor! İşte Detaylar!

Günümüzün en büyük problemleri arasında temiz enerji yer almaktadır. Dünya genelinde hemen her ülkenin çözüm bulmak amacı ile çalıştığı temiz enerji problemi için Amerika Birleşik Devletlerinden bir girişim geldi. Amerika Birleşik Devletleri tarafından gelen yeni yürürlük hakkında detaylar haberimizde…

Temiz ve verimli enerji noktasında çözüm arayışı neticesinde tasarruf ve karbon emisyonunda azalma amacının neticesinde Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde Enerji Komisyonu tarafından yeni bir uygulama gelerek yeni inşa edilecek yapılar için çatı kısmında güneş enerji panelleri bulundurma konusunu zorunlu hal getirmek yönünde karar aldı. Yeni gelen düzenleme 2020 yılından itibaren uygulamaya girecektir.

Kaliforniya Enerji Komisyonu tarafınca alınan karar kapsamında 1 Ocak 2020 yılı itibari ile inşa edilecek olan yapıların çatı kısımlarında ya da daha fazla verim alınabilecek diğer noktalarda güneş enerji paneli bulundurmak zorunlu kılınacaktır.

Kaliforniya Eyalet Valisi Jerry Brown, 2030 yılına kadar olan süreç içerisinde karbon emisyon oranında yaklaşık olarak yüzde 40 oranında bir düşüş yaşanmasını ön gören bir planlamanın da olduğunu beyan etmişti. Her geçen yıl içerisinde 80 bin civarında yeni yapının inşa edildiği bölge üzerine yeni inşa edilen yapıların yalnızca 15 binlik kısmı üzerinde güneş enerji panelinin yer aldığı bilinmektedir.

Ortalama standartlarda bir yapı için 2.5 kw ile 4 kw arasında değişen güneş enerji panelinin kullanıldığı ve ek olarak 65 bin adet solar panel sisteminin yıllık bazda talep olarak 260 megavat olarak arttırması öngörüler arasındadır. Bu değerler ise oldukça büyük bir güneş enerjisi çiftliğine denk bir değerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Eyaleti solar enerji sistemlerini zorunlu kılan ilk eyalet olmakta iken niş bir Pazar gözü ile bakılan güneş enerji sistemleri sektörü de tekrardan eski haline dönebilir. Amerika Birleşik Devletleri genelinde hane bazında solar enerji güç kapasitesi 2017 yılının son döneminde 10,4 gigawatt güce erişmiştir.

Enerji Tasarrufunda 20 Bin Dolar Hedefi

Kaliforniya eyaleti mevcut durumda Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük solar güneş enerji sistemi pazarı olarak bilinirken alınan bu kararın diğer eyaletlere de emsal bir karar niteliği taşıması bekleniyor.

Diğer yandan ise uzmanlar solar güneş enerji sistemlerinin kullanım zorunluluğunun gelmesi ile birlikte konut inşa maliyetlerinin 10 bin dolar kadar artacağını ifade ederken diğer yandan bu karar ile 30 yıllık enerji ve bakım tasarrufunun hane başına 20 bin dolar civarını aşması ile bu solar sistemlerin maliyet masrafları ziyadesi ile karşılanmış oluyor.

Solar enerji sistemlerinin zorunlu tutulması ile ilgili tasarının kabul edilmesi ile beraber First Solar, Sunrun, Vivint Solar ve Enphase Energy gibi solar güneş enerji sistemleri alanında faaliyet göstermekte olan firmaların hisseleri üzerinde ortalama olarak yüzde 6 oranında artış yaşandı.

Etiketler : Güncel