Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar

truck

Ev sahibi olabilmek için önünüzde üç ayrı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki kendi tasarruflarınız neticesinde biriktirmiş olduğunuz para ile ev almaktır. İkinci olarak TOKİ tarafından inşa edilen toplu konut ve sosyal konut projeleri kapsamından ev almak ve son olarak birikiminizin üzerine bankalardan konut kredisi çekmektir.

Son dönemlerde giderek yükselen konut kredisi faiz oranları sebebi ile konut kredisi kullanımında ve dolayısı ile konut satış rakamlarında büyük oranda bir düşüş meydana geldi. Konut satışlarındaki durağan dönemin sona ermesi ve piyasaların tekrardan istikrar kazanması için bu duruma bir çözüm arayışı oldu.

Bu durumun sona ermesi için ise geride bıraktığımız günler içerisinde Başbakan Binali Yıldırım konut kredi faiz oranlarının daha cüzi tutarlara çekilmesinin konut stoklarının erimesine vesile olacağı yönünde yorumu ve konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi talimatı neticesinde bugün içerisinde bazı bankalar mevcut konut kredisi faiz oranlarında indirime giderek yüzde 0,98 oranına sabitledi.

Konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile konut alanında hareketlenmeler beklenirken bu gelişme neticesinde konut kredisi ile ev satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktaların bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi kapsamında faiz oranının haricinde bazı ek masraflarınız olabiliyor. Konut kredisi kapsamında dosya masrafı, sigorta ücreti ve ekspertiz ücreti gibi ek ücret uygulamaları bulunmaktadır. Bu durumun yanı sıra ev alma süreci içerisinde tapu masrafı da bulunmaktadır. Yani çekeceğiniz kredi tutarını tüm bu ek masrafları göz önünde bulundurarak belirlemenizde fayda vardır.

1 - ) Dosya Masrafı

İsminden de anlayacağınız gibi dosya masrafı bankalar tarafından kredi kullanımı noktasında dosyalama evrak ücretleri adı altında kredi kullanıcısından talep edilen bir masraf kalemi olarak bilinmektedir. Sözünü etmiş olduğumuz dosya masrafı, kullanılan kredi tutarının toplamı temel alınarak en fazla binde 5 oranında talep edilebilir. Ancak son zamanlarda bankalar tarafından kredi kullanımında alınan dosya masrafları geri alınabilmektedir.

2 - ) Ekspertiz Ücreti

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tamamı konut kredisi kullanımları noktasında kredi çekilecek evlerin hiçbirinde satış bedelinin tamamı için kredi vermez. En fazla satış bedelinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Bu oranın belirlenmesinde ise kredi talebinde bulunduğunuz bankanın saptamış olduğu bağımsız bir ekspertiz evinize gereler ilgili mülkiyetin maddi değerini belirlerken, belirlenen bu değer üzerinden istenilen kredi tutarı hesaplanarak verilmektedir. Konut kredisi kullanımı noktasında kredi çekilecek mülkiyetin maddi değerinin belirlenmesi noktasında bankalar SPK Lisanslı Kuruluşlar ile çalışmaktadır ve bu kuruluşların verdiği ekspertiz hizmetinin ücretleri kredi kullanıcısından tahsil edilmektedir.

3 - ) Sigorta Masrafı

Konut kredisi kullanımı noktasında bankalar sizlerden hayat sigortası, ferdi kaza sigortası gibi bazı sigortalar talep edebiliyor. Ayrıca bazı bankalar bu sigortaların yapılmasını zorunlu tutabiliyor. Ancak bu sözünü etmiş olduğumuz sigortalar kesinlikle zorunlu bir durum değil isteğe bağlı olarak yapılan sigortalardır. Ancak bu sigortaların yanı sıra bir sigorta daha bulunuyor. DASK yani zorunlu deprem sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması zorunlu olan tek sigorta türüdür. Ancak bu DASK sigortasının yapılması kredi kullanılan banka bünyesinde yapılması zorunlu olmamaktadır. Gerekli belgelerin bankaya ibraz edilmesi kaydı ile DASK sigortası bankanın haricinde bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir.

4 - ) Tapu Harcı

Kredi kullanım işlemini gerçekleştirip kredi onayını almanızın ardından almak istediğiniz evin tapu devir işlemini gerçekleştirmek için gerekli olan evrakların temin edilmesi ile birlikte bağlı olduğunuz tapu dairesine giderek tapu devir işlemini başlatabilirsiniz. Tüm evraklarınız eksiksiz ise tapu devir işleminin gerçekleşmesi noktasında herhangi bir problem yaşmazsınız. Ancak tapu işlemlerinin tamamlanması için bir ücret daha ödemeniz gerekmektedir.

Tapu Harcı adı verilen bu ücret, geçtiğimiz günlerde yapılan tapu harcı indirimi ile kısa süreliğine satışa konu olan evin satış bedeli üzerinden binde 15 oranında hesaplanarak hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmektedir. Bu tapu harcının yanı sıra düşük bir miktar olan tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekmektedir.

"Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar" Yorumlar

"Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar" Benzer Haberler


240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı önderliğinde başlatılmış olan 240 ay vade kampanyasıyla 12 günde satılan konut sayısı toplam olarak 1250 tane ve miktarı 1.150.000.000 TL değerinde. . Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark, İstanbul Başakşehir üzerinde konumlanmaktadır. Altında Cihan İnşaat imzası yer alan Avrupark Bahçekent Projesi çerçevesinde total olarak 1.394 adet daire yer almaktadır. Aynı zamanda projede 86 adet ticari bölümde bulunmaktadır. 31 Mart'a kadar 240 ay vadeli konut kampanyası devam edecektir. 2+1 daire fiyatları 469.000 TL'den başlayış göstermektedir.

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar. İstanbul sınırları içerisinde güncel olarak 5 adet projesi devam etmekte olan Artaş İnşaat, gelecek yıl içerisinde 5 yeni proje için start vereceklerini açıkladı. Start verilecek olan bu projelerde 3.000'i aşkmış bir sayıda konut bulunacağı ileten Artaş İnşaat, 10 proje için toplamda 2.800.000 metrekare alan üzerinde çalıştıklarını belirtti.

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılmış olan konutta 2.seferberlik kampanyası kapsamında 20 yıl taksitli satışlar 2 ay boyunca devam edecek. 31 Mart 2017 tarihinde 240 ay taksitli konut satışları tamamen sona erecek. 20 yıl taksitli konut projeleri kampanyası çerçevesinde peşinatlar %5'e çekilmiş durumda.. Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Sık sık “konut dokunulmazlığı” ile ilgili görüşler ortaya açıklanmaktadır. Peki, konut dokunulmazlığı nedir? Konut dokunulmazlığı, yasal durum olmaksızın ya da kamu düzenine ait sakıncalar meydana gelmeksizin kişilerin konutlarına girilememesi, herhangi bir arama yapılamaması, eşyaya el konulamamasıdır.

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 Yılı içerisinde toplam olarak 500.000 konutun değişiminin yapılması adına çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

Adana Konut Projeleri 2018

Adana Konut Projeleri 2018

Adana’da yaşanan kentsel dönüşüm süreci şehirdeki arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden olurken, her bütçeye uygun ödeme seçenekleri sunan markalı konut projeleri de hızla yükselmeye devam ediyor. Adana'da 2017 yılında yaşamın başlayacağı konut projeleri...