Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar

Konut Kredisiyle Ev Alırken Çıkan Masraflar

Ev sahibi olabilmek için önünüzde üç ayrı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki kendi tasarruflarınız neticesinde biriktirmiş olduğunuz para ile ev almaktır. İkinci olarak TOKİ tarafından inşa edilen toplu konut ve sosyal konut projeleri kapsamından ev almak ve son olarak birikiminizin üzerine bankalardan konut kredisi çekmektir.

Son dönemlerde giderek yükselen konut kredisi faiz oranları sebebi ile konut kredisi kullanımında ve dolayısı ile konut satış rakamlarında büyük oranda bir düşüş meydana geldi. Konut satışlarındaki durağan dönemin sona ermesi ve piyasaların tekrardan istikrar kazanması için bu duruma bir çözüm arayışı oldu.

Bu durumun sona ermesi için ise geride bıraktığımız günler içerisinde Başbakan Binali Yıldırım konut kredi faiz oranlarının daha cüzi tutarlara çekilmesinin konut stoklarının erimesine vesile olacağı yönünde yorumu ve konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi talimatı neticesinde bugün içerisinde bazı bankalar mevcut konut kredisi faiz oranlarında indirime giderek yüzde 0,98 oranına sabitledi.

Konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile konut alanında hareketlenmeler beklenirken bu gelişme neticesinde konut kredisi ile ev satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktaların bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi kapsamında faiz oranının haricinde bazı ek masraflarınız olabiliyor. Konut kredisi kapsamında dosya masrafı, sigorta ücreti ve ekspertiz ücreti gibi ek ücret uygulamaları bulunmaktadır. Bu durumun yanı sıra ev alma süreci içerisinde tapu masrafı da bulunmaktadır. Yani çekeceğiniz kredi tutarını tüm bu ek masrafları göz önünde bulundurarak belirlemenizde fayda vardır.

1 - ) Dosya Masrafı

İsminden de anlayacağınız gibi dosya masrafı bankalar tarafından kredi kullanımı noktasında dosyalama evrak ücretleri adı altında kredi kullanıcısından talep edilen bir masraf kalemi olarak bilinmektedir. Sözünü etmiş olduğumuz dosya masrafı, kullanılan kredi tutarının toplamı temel alınarak en fazla binde 5 oranında talep edilebilir. Ancak son zamanlarda bankalar tarafından kredi kullanımında alınan dosya masrafları geri alınabilmektedir.

2 - ) Ekspertiz Ücreti

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tamamı konut kredisi kullanımları noktasında kredi çekilecek evlerin hiçbirinde satış bedelinin tamamı için kredi vermez. En fazla satış bedelinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Bu oranın belirlenmesinde ise kredi talebinde bulunduğunuz bankanın saptamış olduğu bağımsız bir ekspertiz evinize gereler ilgili mülkiyetin maddi değerini belirlerken, belirlenen bu değer üzerinden istenilen kredi tutarı hesaplanarak verilmektedir. Konut kredisi kullanımı noktasında kredi çekilecek mülkiyetin maddi değerinin belirlenmesi noktasında bankalar SPK Lisanslı Kuruluşlar ile çalışmaktadır ve bu kuruluşların verdiği ekspertiz hizmetinin ücretleri kredi kullanıcısından tahsil edilmektedir.

3 - ) Sigorta Masrafı

Konut kredisi kullanımı noktasında bankalar sizlerden hayat sigortası, ferdi kaza sigortası gibi bazı sigortalar talep edebiliyor. Ayrıca bazı bankalar bu sigortaların yapılmasını zorunlu tutabiliyor. Ancak bu sözünü etmiş olduğumuz sigortalar kesinlikle zorunlu bir durum değil isteğe bağlı olarak yapılan sigortalardır. Ancak bu sigortaların yanı sıra bir sigorta daha bulunuyor. DASK yani zorunlu deprem sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması zorunlu olan tek sigorta türüdür. Ancak bu DASK sigortasının yapılması kredi kullanılan banka bünyesinde yapılması zorunlu olmamaktadır. Gerekli belgelerin bankaya ibraz edilmesi kaydı ile DASK sigortası bankanın haricinde bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir.

4 - ) Tapu Harcı

Kredi kullanım işlemini gerçekleştirip kredi onayını almanızın ardından almak istediğiniz evin tapu devir işlemini gerçekleştirmek için gerekli olan evrakların temin edilmesi ile birlikte bağlı olduğunuz tapu dairesine giderek tapu devir işlemini başlatabilirsiniz. Tüm evraklarınız eksiksiz ise tapu devir işleminin gerçekleşmesi noktasında herhangi bir problem yaşmazsınız. Ancak tapu işlemlerinin tamamlanması için bir ücret daha ödemeniz gerekmektedir.

Tapu Harcı adı verilen bu ücret, geçtiğimiz günlerde yapılan tapu harcı indirimi ile kısa süreliğine satışa konu olan evin satış bedeli üzerinden binde 15 oranında hesaplanarak hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmektedir. Bu tapu harcının yanı sıra düşük bir miktar olan tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekmektedir.

Etiketler : Emlak Rehberi