Konut Alımlarının Hızlandırılması İçin Mortgage Kredilerinde Menkul Kıymetleştirme Dönemi

Konut Alımlarının Hızlandırılması İçin Mortgage Kredilerinde Menkul Kıymetleştirme Dönemi
Editör: Ahmet Yaman Gündem 6 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Mortgage kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinin ardından 15 yıl gibi uzun vade ile düşük faizli konut kredisi temin edilmesi ve orta ya da alt gelir gruplarının konut alımının hızlandırılması sektörün beklentileri arasında ön plana çıkıyor. KONUTDER Başkanı Altan Elmas’ın açıklamalarına göre de vadelerin uzaması sayesinde konuta ihtiyaç duyan düşük gelir grubunun konut alımında artış olması öngörülüyor.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas’ın ifadelerine göre hâlihazırda ABD, Kanada ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde uygulanmaya devam eden sistem ile gayrimenkullerin, menkul piyasalardan elde edilecek fonlar aracılığıyla likit hale getirileceği düşünülüyor. Böylece konut sektörü finanse edilebilirken, piyasa sistemine de bağlı modern ve kurumsal bir finans yönteminin de kurulmasının sağlanabileceği bekleniyor.

Düzenleme ile gayrimenkulleri teminat göstermenin dışında farklı bir finansman aracı kullanmanın mümkün olabileceği belirtildi. Elmas’ göre, gayrimenkul finansmanında önem arz eden diğer bir konu ise gayrimenkullere hareket yeteneği kazandıracak olan gayrimenkullerin likit hale getirilmesi. Yani gayrimenkul sektörünün fon ihtiyacının karşılanması için banka mevduatlarına ek olarak uzun vadeli kaynak temini sağlanması da düşünülüyor. Ülke ekonomisi içinde hareket getirecek düzenleme gayrimenkul sektörünün ihtiyacı olan finansal çeşitliliği sağlarken, konut alıcısı içinde daha kolay konut edinim imkanı sunacak. Ayrıca uygulamanın başka yatırım alanlarından da talep görmesi ve farklı sektörleri de hareketlendireceği beklentiler arasında.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com