Kira Sözleşmesi Örneği

Kira Sözleşmesi Örneği
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 16 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Konut kira sözleşmesi ve iş yeri kira sözleşmesi, 2011senesine kadar ““6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun” çerçevesinde düzenlenirken, 2011 senesinden sonra “6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu “ çerçevesine alındı. Buna ilişkin olarak da kiracı ve ev sahibi arasında ilişki alacaklı – borçlu ilişkisine dönüştü.

Konut kira sözleşmesi için, Tıklayın
İşyeri kira sözleşmesi için, Tıklayın

Kira Sözleşmesi Özel Koşullar:

İlgili kanun* kapsamında kira sözleşmesi şu şekilde açıklanmıştır: “Kiraya veren kişinin bir şeyiin kullanılmasını yada kullanmaya beraber ondan yararlanabilmesini kiracıya bırakmayı, kiracınınsa bunun karşılığında belirtilen kira ücretini ödemeyi kabul ettiği sözleşmedir (Madde 299).”

İlgili kanun*: 6098 Türk Borçlar Kanunu 

Tanımı basit olan kira sözleşmesiyle birlikte, ev sahibi ve kiracı arasında bazen sıkıntı doğabiliyor, hatta bazı problemlerin sonu mahkemeye kadar gidebiliyor. Buna sebep olarak, yeni çıkartılmış olan kanunda tartışmalı konulara çok daha net bir şekilde yakınlaşacağı biliniyor.

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kira kontratını imzaladığınız kişinin konut veya işyeri sahibinin kendisi olup olmadığını kesinlikle çok dikkatli bir şekilde kontrole kavuşturun. Eğer konut veya işyeri sahibi değilse, yasal bir vekillik durumu araştırın. Bunu genellikle tapuyu veya tapu kayıtlarına göz gezdirerek yapabilirsiniz.
  • Kira kontratında belirli olan adresin, kiralamış olduğunu alan olup olmadığına dikkat edin. Aynı zamanda bina daire numarasına kadar tüm detaylara iyice bakın çünkü burada her detay çok büyük önemler arz etmektedir.
  • Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve hangi miktarlarda yapılacağoını sözleşmede açık bir şekilde belirtin.
  • Sözleşme üzerinde kiracı ve mülk sahibinin adı soyadı, TC kimlik numarası gibi ana unsurların yazılı olmasına dikkat edin.
  • Kiracı ve mülk sahibi sözleşmeyi birlikte ve eğer varsa kefiller huzurunda imzalamalı. Aynı zamanda kira sözleşmesinin her sayfasının tek tek imzalanmasına da dikkat etmek gerekmektedir.
  • Kira bedellerinin, mülk sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında verileceği net bir şekilde sözleşme üzerinde ifade edilerek, mümkün olduğu kadar banka hesabına “Kira Bedeli” olarak gönderi yapın (Bu konuda doğacak Havale/ EFT ücreti kiracıya aittir)
  • Eğer Depozito veriyorsanız verme sebebinizi ve hangi şartlarda geri alacağınızı yazın. En önemli konu bu, kira’da tüm sıkıntılar bu konuda çıkıyor.

Kira Sözleşmesi Genel Koşulları
Kira Sözleşmesi Örneği

KONUT KİRA SÖZLEŞMESİ:

Kira Sözleşmesi Örneği 1

Kira Sözleşmesi Örneği 2

Kira Sözleşmesi Örneği 3Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com