Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 8 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kontrat örneğini haberimizin sonundaki linke tıklayarak bilgisayarınızı indirebilirsiniz.

Kira kontratı hazırlanırken dikkat edilmesi gereklidir. Peki, kira kontratı nasıl doldurulur? Kontratın gayrimenkul danışmanı tarafından doldurulması, işlemin hatasız olarak yapılmasını sağlamaktadır. Bazı durumlarda kira kontratının avukat tarafından doldurulduğu da görülmektedir.

Kira kontratı nasıl doldurulur derken öncelikle kira kontratının ön kısmında bulunan “dairesi” kısmına, bulunduğu şehir yazılmalıdır. Kontrat, kefil, kiracı ve kiraya veren tarafından bir arada imzalanmalıdır. Kira kontratına pul yapıştırılmalı, pulun üzerine de kontratın imza altına alındığı tarih yazılmalı ve sonrasında pulun üzeri imzalanmalıdır.

Kira bedeli genellikle peşin olarak alındığı için, alınan miktar kontratın arka kısmına tarihi ile birlikte belirtilmesi ve sonrasında da imza atılmalıdır.

Kira kontratı nasıl doldurulur denildiğinde, ileriki dönemlerde kiracı ve kiraya veren arasında sorun olmaması için kontratta bulunan demirbaş kısmının eksiksiz olarak doldurulması gerekli olduğu belirtilmektedir. Kira kontratı nasıl yapılır diye araştırma yapılırken, kiracının ve kiraya verenin yanı sıra kefil olanın da sürekli olarak bulunduğu açık adresleri ile kolay ulaşılabilecek cep telefonlarının yazılı olması gereklidir. Kiraya veren, kiracıdan aldığı depozitoyu da kira kontratındaki özel şartlar bölümünde belirtmelidir.

Kira kontratı nasıl doldurulur denilirken kontrattaki özel şartlar da belirtilmelidir. Özel şartlarda kiracının, kiraladığı gayrimenkulü bir başkasına devredemeyeceği ya da ciro edemeyeceği açıkça belirtilmelidir. Ayrıca kısmen de olma kiracının, kiraladığı gayrimenkulü bir başkasına kiraya veremeyeceği de vurgulanmalıdır.

Kiracının, gayrimenkulü sözleşmede ifade edilen kullanma şekli dışında kullanması da söz konusu olamamaktadır. Kiralanan gayrimenkulün çöp vergisi, elektrik gideri, su gideri, yakıt gideri, genel temizlik gideri, aydınlatma gideri gibi genel giderler de yine kiracı tarafından ödenmelidir. Kiracının binanın demirbaşları ile ilgili masraflara katılması diye bir durum söz konusu değildir. Bu masraflar, mülk sahibi tarafından ödenmektedir.

Kiracının gayrimenkulü nasıl aldıysa o şekilde teslim etmesi esastır.

Kira kontratı nasıl doldurulur sorusu sorulduğunda, kontratta kiracının gayrimenkulün içinde ya da dışında eklemeler ya da tadilat yapamaz cevabının verilmesi doğru olmaktadır. Herhangi bir ekleme ya da tadilat gerekli olduğunda mülk sahibinin ya da vekillerinin izinleri yazılı olarak alınmalıdır. Bu durumda tüm masrafları kendisine ait olmak üzere

İlave ve tadilata mutlak zaruret varsa kiralayanların veya vekillerinin yazılı muvafakatlerini almak şartı ile tüm masrafları ve giderleri kendisine ait olmak üzere yapabilir. Ancak kira sözleşmesi sona erdiğinde ya da hangi nedenle olsun tahliye söz konusu olduğunda, kiracı yaptığı ekleme ya da tadilatlar için herhangi bir bedel talep edememekte, hepsini mülk sahibine bırakmak zorundadır. Mülk sahibi istediğinde kiraladığı mülkü eski haline getirmek zorundadır.

Kira kontratı nasıl doldurulur ya da kira kontratı nasıl yapılır diye sorulduğunda, kiracının apartman boşluğuna, merdiven aralıklarına, kapı önlerine herhangi bir şey koyamayacağı açıkça belirtilerek doldurulur şeklinde ifade edilebilmektedir.

 

Kontrat Örneğini İndirmek İçin TıklayınYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com