Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!

truck

Beyanı yapılacak olan kira, konut kira geliriyse 3.800 TL istisna düşüşü yapılacak. Fakat ticari, zirai ve mesleki kazançları yıllık beyanname ile hükumete bildirmek durumunda ve zorunluluğunda bulunan şahıslar bu istisnayı düşmeyecek.

Götürü gider usulünü seçenlerden; konutdan almış oldukları kira gelirinin beyanını yapmış olanlar istisna düşüldükten sonra geriye kalan miktarın, işyeri kira geliri beyanında bulunanlar ise brüt işyeri kira gelirinin %25'ini, götürü gider olarak indirecek.

Gerçek gider yönteminin tercih edilmesi durumunda, konut kira geliri istisnasına karşılık gelmekte olan tutar indirilmeyecek. Bundan dolayı, konutdan kira geliri elde eden şahıslar ilk olarak gider toplamının istisna tutarına etki eden kısmını hesaplayacak. İstisnaya karşılık gelen kısım haricinde, gerçek gider tutarını indirimi konusu haline getirmeleri gerekmektedir.

İşyerinden kira geliri elde edenler için herhangi bir istisna uygulaması bulunmadığından dolayı kira gelirlerinden, gerçek gider tutarının tamamında indirim sağlayabilecek.

Giderlerin düşüş yaşamasının sonrasında geriye kalan tutar, üzerinden vergi hesaplaması gerçekleştirilecek olan tutar olacak. Bu tutar kapsamından, %15 olarak başlayan gelir vergisi tarifesi kapsamında, ödenecek olan vergi hesaplaması yapılacak.

R

36.000 TL KİRA GELİRİLİ OLANLAR ART ARDA İADE ALACAKLAR

Örnekle açıklayacak olursak, Mehmet Çalık, 2016 yılı içerisinde toplam olarak 36.000 TL işyeri kira geliri elde etti. Kira tutarı üzerinden ise aynı yıl içerisinde kesinti yapılan tutar ise 7.200 TL olmaktadır. Söz konusu 7.200 TL gelir vergisi kesintisi, Gider yöntemi olarak götürü gider yöntemi seçimini yapmıştır.

Çözüm: Mehmet Çalık'ın 2016 yılı içerisinde sahip olduğu 36.000 TL'lik işyeri kira geliri, 30.000 TL'lik kira geliri sınırından fazla olduğundan dolayı beyanname vermek zorundadır. Beyan edecek olduğu safi iradın ve ödeyecek olduğu verginin hesabı şu şekilde gerçekleşecektir.

2016 Yılı İşyeri Kira Geliri 36.000 TL
%25 Götürü Gider -9.000 TL
Safi İrat ( Vergi Matrahı)  27.000 TL
Hesaplanan Gelir Vergisi 4.770 TL
Mahsup Edilecek GB ( Yıl İçerisinde Kesilen) -7.200 TL
İadesi Gereken Gelir Vergisi 2.430 TL

Mehmet Çalık'ın işyeri kira geliri üzerinden yapmış olduğu vergi kesintisi, beyanneme üzerinden hesaplanmakta olan gelir vergisinden fazla bir rakam çıktığından dolayı herhangi bir vergi ödemesinde bulunmayacağı gibi aynı zamanda devletten 2.430 TL vergi iadesi alacak.

"Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!" Yorumlar

"Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.