Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!

Kira Geliri 36.000 TL Olanlara Vergi İadesi Yapılacak!
Editör: Vahap AYZET Gündem 22 Şubat 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Götürü gider usulünü seçenlerden; konutdan almış oldukları kira gelirinin beyanını yapmış olanlar istisna düşüldükten sonra geriye kalan miktarın, işyeri kira geliri beyanında bulunanlar ise brüt işyeri kira gelirinin %25’ini, götürü gider olarak indirecek.

Gerçek gider yönteminin tercih edilmesi durumunda, konut kira geliri istisnasına karşılık gelmekte olan tutar indirilmeyecek. Bundan dolayı, konutdan kira geliri elde eden şahıslar ilk olarak gider toplamının istisna tutarına etki eden kısmını hesaplayacak. İstisnaya karşılık gelen kısım haricinde, gerçek gider tutarını indirimi konusu haline getirmeleri gerekmektedir.

İşyerinden kira geliri elde edenler için herhangi bir istisna uygulaması bulunmadığından dolayı kira gelirlerinden, gerçek gider tutarının tamamında indirim sağlayabilecek.

Giderlerin düşüş yaşamasının sonrasında geriye kalan tutar, üzerinden vergi hesaplaması gerçekleştirilecek olan tutar olacak. Bu tutar kapsamından, %15 olarak başlayan gelir vergisi tarifesi kapsamında, ödenecek olan vergi hesaplaması yapılacak.

R

36.000 TL KİRA GELİRİLİ OLANLAR ART ARDA İADE ALACAKLAR

Örnekle açıklayacak olursak, Mehmet Çalık, 2016 yılı içerisinde toplam olarak 36.000 TL işyeri kira geliri elde etti. Kira tutarı üzerinden ise aynı yıl içerisinde kesinti yapılan tutar ise 7.200 TL olmaktadır. Söz konusu 7.200 TL gelir vergisi kesintisi, Gider yöntemi olarak götürü gider yöntemi seçimini yapmıştır.

Çözüm: Mehmet Çalık’ın 2016 yılı içerisinde sahip olduğu 36.000 TL’lik işyeri kira geliri, 30.000 TL’lik kira geliri sınırından fazla olduğundan dolayı beyanname vermek zorundadır. Beyan edecek olduğu safi iradın ve ödeyecek olduğu verginin hesabı şu şekilde gerçekleşecektir.

2016 Yılı İşyeri Kira Geliri 36.000 TL
%25 Götürü Gider -9.000 TL
Safi İrat ( Vergi Matrahı)  27.000 TL
Hesaplanan Gelir Vergisi 4.770 TL
Mahsup Edilecek GB ( Yıl İçerisinde Kesilen) -7.200 TL
İadesi Gereken Gelir Vergisi 2.430 TL

Mehmet Çalık’ın işyeri kira geliri üzerinden yapmış olduğu vergi kesintisi, beyanneme üzerinden hesaplanmakta olan gelir vergisinden fazla bir rakam çıktığından dolayı herhangi bir vergi ödemesinde bulunmayacağı gibi aynı zamanda devletten 2.430 TL vergi iadesi alacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com