Kentsel Dönüşümlerin Hızlandırılması İçin KHK’lı Çözüm

Kentsel Dönüşümlerin Hızlandırılması İçin KHK’lı Çözüm
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 21 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli binaların dönüşümü için engeller çıkaran ve yasal boşluklardan yararlanarak süreci kilitlemeye çalışan art niyetli kişilerin engellenebilmesi için Kanun Hükmünde Kararnamenin devreye gireceği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunduğu konuya ilişkin ne gibi adımlar atılacak? İşte haberin ayrıntıları…

Pek çok vatandaşın mağdur edildiği ve kentsel dönüşüm sürecinin önüne engeller çıkaran bazı durumların giderilmesi için bakanlık konuya el atıyor. Kentsel dönüşümle ilgili mevzuatın açıklarından yararlanarak riskli binaların dönüşümünü engelleyen kişi ve kurumlar engellenmiş olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarına göre konuya ilişkin torba yasanın görüşüldüğü ve ilgili KHK’nın çıkarılması içinde çalışmalara başlanılıp, kısa sürede de hızlandırılacağı öğrenildi.

İNDER, GYODER ve KONUTDER gibi sektörün önemli isimleri müjdeli haberi alırken, kentsel dönüşüm sürecinde deprem riski olan evler için yapılan usulsüzlükler ile art niyetli toprak sahiplerinin başvurduğu yöntemlerin önlenmesinde devletin konuyla ilgilenmesinden duyduklarını memnuniyetleri iletti. Hali hazırda 7,5 milyon riskli konutun olduğu ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şimdiye kadar 550 bin konutun dönüştürüldüğü belirtilirken, KHK sayesinde riskli binalarının dönüşümlerinin de hızlandırılacağı vurgulandı. Günümüz şartlarıyla 70-80 yıl gibi bir zamanı alacak dönüşüm sürecinin kısaltılmasıyla da vatandaşlar adına deprem riskine karşı önlemler erkenden hayata geçirilmiş olacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com