Kentsel Dönüşümde Yeni Uygulama Modeli

Kentsel Dönüşümde Yeni Uygulama Modeli
Editör: Ahmet Yaman Gündem 2 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kentsel dönüşüm mevzuatında yapılan yeni düzenleme ile sistemin niteliği ve süreçleri geliştirilirken, sosyo-ekonomik boyutları da güçlendirilmiş oldu. Buna göre yeni mevzuatla katılımcı bir yaklaşıma dayanan bütüncül bir uygulama modelinin devreye girmesi planlanıyor. Riskli alanlara yönelik kentsel dönüşüm uygulamalarını da kapsayan değişiklikle ilgili öne çıkan detaylar…

Hükümetin 2018 yılı programına dahil ettiği kentsel dönüşüm ve konut alanında yapılması planlanan çalışmalar ve hedeflere ilişkin bilgiler basın ile paylaşıldı. Program kapsamında kentlerdeki altyapı sorunları, çevre ve güvenlikle ilgili konular, yaşam kalitesini düşüren sosyal sıkıntılar, sağlıksız yapılaşmalar nedeniyle değer kaybeden alanlar gibi konular ele alınıyor olacak.  

Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de yaşanabilecek deprem senaryolarına bağlı afet riski oluşabilecek alanlarda, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılması içinde bazı farkındalıklara yer verildiği bildirildi.  Program kapsamında kentsel dönüşümün sanayi, istihdam, afet, konut, çevre, enerji, ulaşım, kültür ve turizm sektörleriyle birlikte değerlendirilerek kentsel gelişmenin bütünlük içinde sağlanması hedefleniyor. Öte yandan planlanan hedefler doğrultusunda, riskli alanlara yönelik kentsel dönüşüm uygulamaları için ulusal ve yerel düzeyde önceliklendirmelerin yapılması ve stratejilerin geliştirilmesi de amaçlanıyor. Uygulamaya koyulacak modelin mevzuat altyapısı oluşturulurken, merkezi ve yerel idarelerin de teknik, mali ve idari kapasitelerinin ihtiyaca göre güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlerdeki barınma sorunları içinde çalışmaların desteklenmesinin program kapsamında olduğu paylaşıldı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com