Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!

Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin kentsel dönüşüm projelerine yönelik ayırmış olduğu Kayabaşı konutlarına ilçe belediyelerinden fazlasıyla talep gelmekte. Merkezde yer alan 5 belediye toplam olarak 1.500 adet konut için TOKİ'ye başvuruda bulundu.

İstanbul'da nefes aldıracak olan dev hamle altına imza atan TOKİ, şehir merekzini rahatlığa kavuşturacak olan çalışmalara büyük ölçüde hız kazandırmış durumda. TOKİ, Kayabaşı'nda hayata geçirdiği konutları kentsel dönüşüme hız kazandırmak amacıyla ilçe belediyelerine tahsis etmek için harekete geçti. TOKİ tarafından başatılan yeni modele şehir merkezindeki belediyelerden çok yoğun talep geldi. Nüfusun en yoğun yer aldığı Beyoğlu, Fatih, Esenler, Güngören ve Zeytinburnu belediyelerinin toplam olarak 1.500'e yakın konut için TOKİ'ye başvuruda bulunduğu edinilen bilgiler arasında yer alıyor. TOKİ tarafından yeni geliştirilen model beraberinde kentsel dönüşümde tıkanan, çözüm üretimi yapılamayan ilçelerde, sosyal dönüşümün hız kazanması hedeflenmekte.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Kayabaşı'nda hayata geçirilen konutların metrekaresinin 3.000 TL'den 10 - 15 yıllık vadelerle tahsil edileceğini belirtti. Belediyeninde söz konusu bu evlere kendi rızalarıyla taşınmak isteyen vatandaşlara uygun fiyatlarla satış yapacak olduğuna değinen Turan, İstanbul üzerindeki sosyal dönüşümü hızlandırma hedeflerinden bahsetti. Belediyeye tahsisini gerçekleştiricek oldukları 3.000 konutun toplam olarak değerinin 3.000.000.000 TL olarak ön plana çıktığını iletti. Bu daireleri satışa çıkarmalrı durumunda ise 100 ila 150.000 arasında taleple karşı karşıya kalabileceklerine değinen Turan, Kilometrekarede 45.000 kişinin yaşamını devam ettirdiği ilçelerin söz konusu olduğunu dile getirdi, bazı bölgelerinin kilitlenmiş bir vaziyet aldığı noktasına değinen Turan, çok zor bir iş olduğunu fakat başarmak zorunda oldukları açıklamasını yaptı.

Ardından ise yıkım karşılığında evlerinin tahsis edilecek olduğunu ileten Turan, İmar planında okul yeri olarak görünen alana gecekondu inşa edildiğini belirtti ve bunun yıkkılmadığını, vatandaşın da ev yapamadığını dile getirdi. Bu sebepten dolayı yeni bir model altına TOKİ imzası attıklarını, Planda ne olarak geçiyorsa, yeşil alansa yeşil alan, okulsa okul yapalım ama yapılaşmaya açmayalım modelini hayata geçirdiklerini iletti. Kendilerinin boş alanlara konut yapmadıklarına değinen Turan, onların çıktığı yerlere de daha fazla nüfusun geldiğini iletti. 

Etiketler : Toki Haberleri