Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!

truck

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin kentsel dönüşüm projelerine yönelik ayırmış olduğu Kayabaşı konutlarına ilçe belediyelerinden fazlasıyla talep gelmekte. Merkezde yer alan 5 belediye toplam olarak 1.500 adet konut için TOKİ'ye başvuruda bulundu.

İstanbul'da nefes aldıracak olan dev hamle altına imza atan TOKİ, şehir merekzini rahatlığa kavuşturacak olan çalışmalara büyük ölçüde hız kazandırmış durumda. TOKİ, Kayabaşı'nda hayata geçirdiği konutları kentsel dönüşüme hız kazandırmak amacıyla ilçe belediyelerine tahsis etmek için harekete geçti. TOKİ tarafından başatılan yeni modele şehir merkezindeki belediyelerden çok yoğun talep geldi. Nüfusun en yoğun yer aldığı Beyoğlu, Fatih, Esenler, Güngören ve Zeytinburnu belediyelerinin toplam olarak 1.500'e yakın konut için TOKİ'ye başvuruda bulunduğu edinilen bilgiler arasında yer alıyor. TOKİ tarafından yeni geliştirilen model beraberinde kentsel dönüşümde tıkanan, çözüm üretimi yapılamayan ilçelerde, sosyal dönüşümün hız kazanması hedeflenmekte.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Kayabaşı'nda hayata geçirilen konutların metrekaresinin 3.000 TL'den 10 - 15 yıllık vadelerle tahsil edileceğini belirtti. Belediyeninde söz konusu bu evlere kendi rızalarıyla taşınmak isteyen vatandaşlara uygun fiyatlarla satış yapacak olduğuna değinen Turan, İstanbul üzerindeki sosyal dönüşümü hızlandırma hedeflerinden bahsetti. Belediyeye tahsisini gerçekleştiricek oldukları 3.000 konutun toplam olarak değerinin 3.000.000.000 TL olarak ön plana çıktığını iletti. Bu daireleri satışa çıkarmalrı durumunda ise 100 ila 150.000 arasında taleple karşı karşıya kalabileceklerine değinen Turan, Kilometrekarede 45.000 kişinin yaşamını devam ettirdiği ilçelerin söz konusu olduğunu dile getirdi, bazı bölgelerinin kilitlenmiş bir vaziyet aldığı noktasına değinen Turan, çok zor bir iş olduğunu fakat başarmak zorunda oldukları açıklamasını yaptı.

Ardından ise yıkım karşılığında evlerinin tahsis edilecek olduğunu ileten Turan, İmar planında okul yeri olarak görünen alana gecekondu inşa edildiğini belirtti ve bunun yıkkılmadığını, vatandaşın da ev yapamadığını dile getirdi. Bu sebepten dolayı yeni bir model altına TOKİ imzası attıklarını, Planda ne olarak geçiyorsa, yeşil alansa yeşil alan, okulsa okul yapalım ama yapılaşmaya açmayalım modelini hayata geçirdiklerini iletti. Kendilerinin boş alanlara konut yapmadıklarına değinen Turan, onların çıktığı yerlere de daha fazla nüfusun geldiğini iletti. 

"Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!" Yorumlar

1 YORUM
  1. ismail 30 Kasım 2017 16:14

    2018de izmir hangi ilçesinde toki başlanacak bilgi saibi olanlar cevaplarsa sevinirim

"Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşümde Tıkanan 5 İlçeye TOKİ Müjdesi!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.