Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Kat Mülkiyeti İle Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 13 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir diye sorulduğunda, Medeni Kanun’da bu konunun yer aldığı şeklinde cevap verilebilmektedir. Küt mülkiyeti ya da kat irtifakını kurulması, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre yapılmaktadır.

Bir bina üzerinde kurulan kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir? Kat mülkiyeti, inşaatı biten binanın katı, daireleri, büroları, dükkanları, depoları gibi bölümlerinin tek başına kullanılmaya uygun olanlar için bağımsız mülkiyet hakkının kurulmasına denilmektedir. Öt mülkiyetinin kurulabilmesi için ana yapı inşaatının tamamlanması, bağımsız bölümlerin olması, ana yapının kagir olması, ana binanın tamamının kat mülkiyetine dönüştürülmesi ve iskan belgesinin alınmış olması gibi hususlar aranmaktadır. Bu şartların tamamının gerçekleştirilmesi halinde gerekli olan belgeler hazırlanarak kat mülkiyeti kurulabilmektedir. Kat mülkiyeti için başta yönetim planı olmak üzere vaziyet planı, inşaatın genel projesi, yapı kullanma izin belgesi, maliklerin T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanları ile vesikalık fotoğrafları, bağımsız bölümlerin ayrı ayrı arsa payının, katının, dairesinin, bürosunun numaralarını gösteren liste gereklidir.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir sorusu sorulurken kat irtifakının da ne olduğu bilinmelidir. Kat irtifakı, kat mülkiyetine geçmeden önce yapılması gerekli olan işlemdir. Kat irtifakı, arsa üzerinde yapılacak ya da inşaat aşaması davam eden proje üzerine kurulan mülkiyet hakkını ifade etmektedir. Bir başka ifade ile kat irtifakı, müteahhit ile alıcı arasındaki yapı için verilen anlaşmaya denilmektedir. Kat irtifakı kurulurken dairenin kaçıncı katta ve katın neresinde olduğu, dairenin numarası, dairenin kime ait olduğu gibi bilgiler yazılmaktadır. İnşaat projesinin yapımının bitirilmesi ile birlikte kat irtifa tapusu, kat mülkiyeti tapusuna çevrilmektedir.

Bu bilgiler ışığında kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir denildiğinde, kat irtifakının inşaatı tamamlanmamış bir bina üzerinde kurulan mülkiyet hakkı, kat mülkiyeti ise inşaatı bitmiş ve bina için iskan belgesi alınmış projelerde kurulan mülkiyet hakkı olmaktadır.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir sorusuna verilen cevaplar arasında, kat irtifakının bina inşaat halindeyken alındığı, kat mülkiyetinin ise inşaatın bitiminden ve bağımsız bölümlerin belli olmasından sonra alındığı olmaktadır.

Binanın inşaat süresince satılabilmesi için kat irtifakı olması gerekmektedir. Bankalar, kat irtifalı projeye konut kredisi vermektedir. Konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenlerin mutlaka projenin kat irtifakının olup olmadığını sorgulamaları gereklidir. Bu açıdan bakıldığında, konut kredisi almak için kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark nedir diye sorulduğunda, fark olmadığı söylenebilmektedir. Bu arada bitmemiş binanın kat irtifakının alınmasından ve inşaatın tamamlanmasının ardından mutlaka kat mülkiyeti alınmalıdır. Yasal olarak bir ya ad iki yıl içinde kat mülkiyeti alınmadığında ceza uygulanmaktadır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com