Kanal İstanbul’un Çevresinde Yeni Şehir İnşa Edilecek! İlk Adım Atıldı..

Kanal İstanbul projesinin etrafına yapılacak yeni şehir için ilk adım atıldı.
Kanal İstanbul’un Çevresinde Yeni Şehir İnşa Edilecek! İlk Adım Atıldı..
Editör: Hasan Aker Gündem 13 Ekim 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kanal İstanbul’un etrafında inşa edilmesi planlanan yeni şehrin yapım planını oluşturmak üzere imzaların atıldığı işbirliği protokolü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı oturumunda onay aldı. Bu sayede Kanal İstanbul çevresinde oluşturulacak şehir için ilk adım atılmış oldu.

Kabul Gördü, İlk Adım Atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın arasında Kanal İstanbul’un etrafında konumlandırılacak olan yeni şehir bölgesini planlamak, bu bölge üzerinde çeşitli uygulamalar yapmak için imzalanan işbirliği protokolü, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı oturumunda kabul gördü.

CHP’li Meclis Üyesi Sert Çıktı

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İsa Öztürk, protokole yönelik komisyon raporu onaylanmadan önce konuşma hakkı alarak sert bir dille eleştirilerini söyledi. Protokole göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planlarını, Ulaştırma Bakanlığı’nın ise metro hatlarını inşa edeceğini, İBB’nin protokol çerçevesinde üstüne düşenin ise kendisine ve İSKİ’ye yönelik belirlenen alanın üzerinde yer alan konut, dükkan tarzındaki taşınmaz mülkleri TOKİ’ye tahsis etmek olduğunu vurgulayan Öztürk, Kanal İstanbul’un, kanal projesinden çok inşaat projesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Kanala Karşı Olmadıklarını, İnşaata Karşı Olduklarını Belirtti

Boğazda meydana gelen tehlikeli madde taşımacılığının sebep olduğu risklerin karşısında büyük bir alternatifmiş gibi duran Kanal İstanbul’un bu amaç doğrultusunda ilerlemediğini, yapılan protokole göre en büyük yükümlülüğün TOKİ üzerinde olduğunu belirtti. TOKİ’nin arsa üretimi yapıp, satımını gerçekleştirmesiyle finansman elde edeceğini iddia eden Öztürk, kanalın etrafından elde edilecek ranttan dolayı korunması gereken tüm alanların imar kararı alacağını da söyledi. Nüfus yükünün bu kapsamda geleceğini aktaran Öztürk, kendilerinin kanalı sonuna kadar desteklediklerini, kanala asla karşı olmadıklarını, ama buradan rant sağlayıp yapılacak inşaat projesine karşı olduklarını sözlerine ekledi.

Protokol çerçevesinde Kanal İstanbul ve İstanbul Yeni Havalimanı’nı kapsamakta olan planın herhangi bir şekilde doğal afet karşısında oluşacak riskleri bertaraf etmek için ruhsatsız, iskansız ve afet riski altında bulunan yapıların tamamı tasfiye edilecek ve bu alanda yeni yerleşim alanları altına imza atılacak.

Kanal İstanbul projesinin ucunun dokunduğu tüm alanlarda imar uygulamaları gerçekleştirilecek. Proje alanı üzerinde gerçekleştirilecek olan tüm kanal, yol, kavşak, raylı sistem, alt yapı ve üst yapı donatılarıyla arsa üretimi ve geliştirmesi titizlikle gerçekleştirilecek.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Galataport 2019’da Hizmette

Galataport 2019’da Hizmette

Tema Tasarım | Osgaka.com