Kanal İstanbul’a Nasıl Gidilir?

Kanal İstanbul’a Nasıl Gidilir?
Editör: Melih SANCAK Gündem 27 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Uzun süre adı, içeriği ve yeri gizli tutulan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen, Kanal İstanbul projesinin güzergah detayları belli olmaya başladı. Roma İmparatorluğuna kadar tarihi geçmişi bulunan çılgın proje İstanbul Boğazına alternatif su yolu projesi olarak hayata geçiriliyor olacak.

Proje ilk kez 1990 yılının Ağustos ayında TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinde yayınlanan bir makalede önerildi. Büyükçekmece Gölü’nden başlayıp Terkos Gölü’nün batısından geçmesi planlanan İstanbul Kanalı’nın uzunluğu 47 km, su yüzeyindeki genişliği 100 m ve derinliği 25m olarak tasarlandı. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda hayata geçirilmesi planlanan proje sayesinde, hâlihazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu inşa edilmiş olacak.

Güzergahlar Netleşiyor

Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği nokta yapılacak ve 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan projenin her iki yakasında toplam 100 bin konuttan oluşan iki yeni şehir inşa edilecek. Yaklaşık 500 bin kişinin yaşayacağı şehirler karşılıklı olarak 250-250 bin veya 300-200 bin nüfuslu olması düşünülen iki şehir olarak yaşanmaya başlanacak. Her ayrıntının düşünüldüğü Kanal İstanbul’un yeni şehirlerinde spor ve kültür alanları, alışveriş ve fuar merkezleri de yer alıyor olacak.

453 milyon metrekarelik alanda kurulması planlanan Yeni Şehir’in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul için planlandı. Diğer alanların 78 milyon metrekaresi üzerinde havaalanı, 33 milyon metrekaresi üzerinde Ispartakule ve Bahçeşehir konut projeleri, 108 milyon metrekaresi bağlantı yolları, 167 milyon metrekare ile imar alanları ve 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlar ve sosyal tesisler için ayrıldı.

Kanal İstanbul’un etüt çalışmasının iki yıl süreceği düşünülüyor. İnşaat esnasında çıkartılan topraklar, büyük bir havalimanı ve liman yapımında, taşocaklarının ve kapatılan madenlerin doldurulması gibi işlerde kullanılıyor olacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı da tanker trafiğine tümüyle kapatılmış olacak.

Avrasya Tüneli’nin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı’nın açıklamalara göre gelecek yıl temelleri atılması planlanan Kanal İstanbul’un kesin yeri açıklanmamakla birlikte, çeşitli iddialar bulunuyor. 10 milyar doların üzerinde bir maliyetle inşa edilmesi planlanan projenin Terkos Gölü ile Büyükçekmece Gölü arasında ya da Silivri sahiliyle Karadeniz arasında olabileceği öngörülüyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com