Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?

truck

İstanbul’un Avrupa Yakası'nda hayata geçirilmesi planlanan Kanal İstanbul sayesinde, halihazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu inşa edilmiş olacak.

Uzun süre adı, içeriği ve yeri gizli tutulan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen, Kanal İstanbul projesinin güzergah detayları belli olmaya başladı. Roma İmparatorluğuna kadar tarihi geçmişi bulunan çılgın proje İstanbul Boğazına alternatif su yolu projesi olarak hayata geçiriliyor olacak.

Proje ilk kez 1990 yılının Ağustos ayında TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik dergisinde yayınlanan bir makalede önerildi. Büyükçekmece Gölü'nden başlayıp Terkos Gölü'nün batısından geçmesi planlanan İstanbul Kanalı’nın uzunluğu 47 km, su yüzeyindeki genişliği 100 m ve derinliği 25m olarak tasarlandı. İstanbul’un Avrupa Yakası'nda hayata geçirilmesi planlanan proje sayesinde, hâlihazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu inşa edilmiş olacak.

Kanal İstanbul

Güzergahlar Netleşiyor

Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği nokta yapılacak ve 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan projenin her iki yakasında toplam 100 bin konuttan oluşan iki yeni şehir inşa edilecek. Yaklaşık 500 bin kişinin yaşayacağı şehirler karşılıklı olarak 250-250 bin veya 300-200 bin nüfuslu olması düşünülen iki şehir olarak yaşanmaya başlanacak. Her ayrıntının düşünüldüğü Kanal İstanbul’un yeni şehirlerinde spor ve kültür alanları, alışveriş ve fuar merkezleri de yer alıyor olacak.

453 milyon metrekarelik alanda kurulması planlanan Yeni Şehir'in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul için planlandı. Diğer alanların 78 milyon metrekaresi üzerinde havaalanı, 33 milyon metrekaresi üzerinde Ispartakule ve Bahçeşehir konut projeleri, 108 milyon metrekaresi bağlantı yolları, 167 milyon metrekare ile imar alanları ve 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlar ve sosyal tesisler için ayrıldı.

Kanal İstanbul’un etüt çalışmasının iki yıl süreceği düşünülüyor. İnşaat esnasında çıkartılan topraklar, büyük bir havalimanı ve liman yapımında, taşocaklarının ve kapatılan madenlerin doldurulması gibi işlerde kullanılıyor olacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı da tanker trafiğine tümüyle kapatılmış olacak.

Avrasya Tüneli’nin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı’nın açıklamalara göre gelecek yıl temelleri atılması planlanan Kanal İstanbul’un kesin yeri açıklanmamakla birlikte, çeşitli iddialar bulunuyor. 10 milyar doların üzerinde bir maliyetle inşa edilmesi planlanan projenin Terkos Gölü ile Büyükçekmece Gölü arasında ya da Silivri sahiliyle Karadeniz arasında olabileceği öngörülüyor.

"Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?" Yorumlar

"Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?" Benzer Haberler


Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Kanal İstanbul'a İlk Kazma 2018'de Vuruluyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'a ilk kazmanın 2017 yılı içerisinde vurulabilecek olduğu ihtimalini açıkladı. Arslan, Kanal İstanbul üzerinde 5 güzergahda çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul'un 2 Yakasına 100.000 Yeni Konut

Kanal İstanbul projesi çerçevesinde ince detaylar gün geçtikçe daha da yerine oturuyor. Bu böyle devam ederken, İkinci Haliç, 100.000 yeni konut ve bungalov evleri tarzında ince detaylarla yapılıyor.

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul Projesine Güncelleme Geldi!

Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?. Yaklaşık olarak 5 sene evvel, "çılgın proje" mottosuyla gündeme gelmiş olan ve bu sene içerisinde ihalesinin yapılması beklentiler arasında yer alan Kanal İstanbul projesinden çıkacak olan hafriyat ile Karadeniz ve Marmara çıkışlarına ada kurulması planlanmakta.

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul'dan Çıkan Hafriyatla Adalar Yapılacak!

Kanal İstanbul üzerinden çıkacak olan hafriyat neticesinde Karadeniz ve Marmara çıkışlarına adaların kurulması üzerine proje geliştirme işlemlerine başlanacak. Kanal İstanbul ihalesinin bu yıl içerisinde sona ermesi hedefleniyor.. Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Kanal İstanbul'a Kardeş Geliyor!

Yeşilırmak'ta konumlandırılacak olan ve toplam 10.540.0000 TL yatırım bedeli bulunmakta olan Kanal Tokat projesi adına imzalamalar gerçekleştirildi. Proje 2017 yılının yazına kadar tamamlanmış olacak.

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Kanal İstanbul Güzergah Çalışmaları Tamamlandı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul Projesi'nde 5 güzergahla ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik." dedi.. Kanal İstanbul'a Nasıl Gidilir?

Kanal İstanbul Son Durum

Kanal İstanbul Son Durum

Türkiye’nin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar devam ederken yabancı yatırımcılar gözünü Arnavutköy çevresine dikmiş durumda. Arnavutköy çevresindeki arazileri yok pahasına satın alan yabancı yatırımcıların bu faaliyetleri bir bağlamda insanlar üzerinde bir tedirginlik oluşturuyor. Kanal İstanbul projesi hakkındaki bütün gelişmeler haberimizde…

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

Kanal İstanbul Projesi Nerede?

İstanbul'un önem seviyesi çok büyük olan projesi Kanal İstanbul'un yeri kesinleşmiş durumda. Proje, Küçükmece Gölü'nden start alıp Sazlıdere aksından Karadeniz'e bağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009 yılında olan yerel seçimler öncesi açıklamış olduğu projenin güzergahı ve güzergahta yapılacak yeni yerleşim alanları netleşmiş durumda.