Kamu Müteahhitleri Sıkıntı Yaşıyor! Cumhurbaşkanından Yardım İstendi..

Kamu müteahhitleri sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntıyı ise sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çözebileceğini söylüyorlar.
Kamu Müteahhitleri Sıkıntı Yaşıyor! Cumhurbaşkanından Yardım İstendi..
Editör: Hasan Aker Gündem 19 Ekim 2018
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) müteahhitlik sektöründe bir kriz olduğunu ve bu krizi sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çözebileceğini aktarıyor.

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ve İMKON Genel Sekreteri Alaatin Çakır, müteahhitlik sektöründe meydana gelen sorunları ve bu sorunların çözümlerini iletti.

Yarattığı katma değer ve çok yüksek istihdam seviyeleriyle birlikte Türkiye ekonomisinde lokomotif ve kaldıraç olarak öne çıkan inşaat sektörünün, 250 alt sektörüyle birlikte istihdam ettirdiği 3.000.000 kişi olduğu açıklandı.

2013 yılından itibaren Türkiye’de müteahhitlik sektörünün sürdürülebilir meslekler grubundan yavaş yavaş çıktığını, Müteahhitlik Hizmet Kanunu kapsamının ve bunu denetleyen bir odanın bulunmamasından dolayı arz – talep dengesinde bozulmalar meydana geldiğini ve önüne gelen herkesin müteahhitlik yaptığını ileten Tellioğlu, bununla birlikte durgunlaşan ve neredeyse hiç ilerlemeyen piyasanın ve döviz kurlarının yükselmesiyle büyük oranda artış gösteren ilk olarak demir ve diğer inşaat malzeme fiyatlarının dengesiz yükselişinin, müteahhitlik sektörüne kilit vurduğunun altını çizdi.

Hükümetten ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan söz konusu krize el atmalarını isteyen İMKON yönetimi, eğer bir çözüm olmazsa sektörde batan mevcut müteahhit oranı olarak öne çıkan %20’lik oranın %30’lara yükselebileceği noktasında uyarı yaptı.

İnşaat sektörüne bağlı olarak iş yapan diğer 250 alt sektöründe bu durumdan etkileneceğini belirten yönetim, her batan müteahhidin en az 4-5 tanede alt taşeron ve inşaat malzeme tedarikçisini batırdığını n altını çizdi.

Hükümetin zorda olan müteahhitlere eşit ve adil bir şekilde, durumu toparlayabilecekleri kadar fiyat farkı vererek işini devam ettirip kurtarmasını isteyen yönetim, süre sıkıntısı olan müteahhitlere cezasız ek süre vermesini, işe başlamamış veya yeni başlamış aciliyeti olmayan kişileri ise tasfiye kararıyla hızlı bir şekilde tasfiye yapılmasını da söylediler.

Özel sektörde kat karşılığı iş yapan müteahhitlerin işlerini teslim edebilmeleri için cezasız sınırlı yeni ek süre verilmesinin gerekli olduğunu, konut kredisi faizlerinin sosyal nitelik şartlarında tekrardan ele alınması gerektiğini ve düşürülmesini, yıl sonuna kadar sınırlı olmak kaydıyla sıfır konut satışlarında tapu hariç bedelinin düşürülmesini ve özel konut piyasasının canlandırılmasını aktardı.

Bu şekilde özel sektörde müteahhitlerin ve dolayısıyla 3.000.000 istihdam sağlayan inşaat sektörünün hiçbir sorunu kalmayacağı da aktarıldı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com