Kabataş Martı Projesi 2018 Aralık’ta Açılıyor!

Kabataş Martı Projesi 2018 Aralık’ta Açılıyor!
Editör: Nezaket DURU Gündem 9 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İBB Başkanı Kadir Topbaş, martı şeklinin oluşmasından dolayı kamuoyu tarafından martı projesi olarak adlandırılmış ve bu şekilde tabir edilmiş olan, inşaatı hala sürmekte olan “Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi”ne ilişkin açıklamalar yaptı.

Çalışmalar sona erdiğinde iskelenin kapasitesinde %80 artış yaşanacağını aktaran Topbaş, toplam olarak 90.000 metrekarelik alanın tekrardan düzene oturtulacak olduğu proje çerçevesinde araç trafiğinin yeraltına çekileceğine değindi. Üsküdar – Kabataş yürüme yoluyla birlkeştirilecek olan söz konusu proje Kadir Topbaş’ın açıklaması kapsamında 2018 yılı sonunda açılacak.

İstanbul üzerinde yer alan vizyon projelerden bir tanesi olduğunun altını çizen Topbaş, Transfer Merkezi’nin, Fındıklı Molla Çelebi Camii’nin kuzey bölümünden start alıp ardından ise Kabataş Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne bitişik olan balıkçı barınağını da kapsamı dahiline aldığını aktardı. 90.000 meterkare alanın tekrardan düzene oturtulacağını aktaran topbaş, 38.000 metrekarelik çok büyük ve kullanışlı bir meydanın da konumlandırılacak olduğuna değindi.

Söz konusu alanın İstanbul vatandaşlarının veya burada yaşan insanların buluşma noktası halini alacak olduğuna dikkat çeken Topbaş, bu meydan üzerinde çeşitli organizasyonlar ve etkinlik düzenlemelerinin olabilirliğine değindi. Bina boyunun 50 metre olduğunu iddia edenlere Topbaş, 9 metreyi geçmeyecek diye karşılık verdi.

Proje sona erdiğinde trafiğin büyük ölçüde nefes alacak olduğuna değinen Topbaş, Araçların Fındıklı’dan girip Dolmabahçe’den çıkacak olduğu ve bu kapsamda Füniküler, otobüs ve taksi duraklarının yer altında olacağını da dikkat çekildi.

Yeraltını turistlere yönelik toplam olarak 40 tane tur otobüsü ve 1.000 tane araç kapasiteli kapalı otopark inşası yapılacak. 3 adet yeni iskele kurulumu yaparak aktif olarak bulunan 12 gemi kapasitesi 22’ye çıkartılacak. Bu kapsamda deniz trafiğinde %80 oranında artış yaşanacak.

Yeraltında dükkanlar, müze ve sergi salonları da kendisini gösterecek. Genel olarak yaklaşık 1.000.000 tane insan günlük burayla etkileşim gösterceğini belirtti.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com