İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.

İzmir'de kentsel dönüşüm projelerinin çok fazla konuşulmasına karşın hiçbir türlü istenen şekilde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleşmedi diyen Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek, şehrin 3/4'ünün bir an önce yenilenmesi gerektiğini belirtti.

İzmir'in gecekondu ve plansızlığın maksimum derecede öne çıkmış olduğu şehirlerin başında geldiğinin altını çizen Çiçek, İstanbul ve Ankara'da da gecekondu bölümlerinin bulunduğunu fakat oralarda yenilenme sürecinin İzmir'den çok önce başladığını belirtti. Bu husuta işlemekte olan bir süreç söz konusu.

İzmir'de kentsel dönüşüm kapsamında hiçbir gayret görmediklerini aktaran Çiçek, Eskiyi yık, yenisini yap mantığıyla kentsel dönüşüm projesi yaptıklarını ve bunun geçerli bir yöntem olmadığını belirtti. Geleceğe yönelik İzmir üzerinde planlı bir ilerlemenin buluınmadığını iddia eden Çiçek, Kentsel dönüşüm projeleri üzerinde ciddi bir atılım oluduğunda, şirket olarak katılacaklarını aktardı.

Örnek olarak ise, Bostanlı ve Üçkuyular arasında bulunan sahil hattındaki alanda bulunan 40-50 yıllık binaları gösterdi. Bu binaların tamamı ciddi ölçüde riskli yapılar olarak görünmekteler. İzmir'in bir an evvel bu konu üzerinde gerekli planlamaları yapıp, sosyal donatı alanlarını içerisinde barındırmakta olan ada bazındaki kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi beklenmekte.


Kentsel dönüşüm kapsamında İzmir'de büyük bir mesafe kat edilmesi gerektiğini vurgulayan Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de bu konu üzerinde İzmirli İnşaat firmalarının güç birliği oluşturması durumunda sektör ve şehir adına büyük ve sağlıklı adımlar atılabileceğini vurguladı.

1980 yılına kadar binaların insan gücüne dayalı olarak inşa edilmekte olduğunu ve günümüze göre daha dayanıksız bir biçimde yükseltildiğine dikkat çeken Tanyer, 1980 yılının sonrasında belediye ve inşaat mühendislerinin çalışmalarının sonrasında denetimlerin artış gösterdiğini belirtti. İzmir'in denetim anlamında çok önemli bir nokta üzerinde bulunduğunu aktardı.

1990 yılının sonrasında kullanılmakta olan malzeme kalitesinin artış göstermesiyle, daha kalıcı ve sağlam binalar yapılmaya başlandı. 2007 yılının ardından yapı denetim şirketleri devreye girdi. İnşaat firmalarının da daha nitelikli projeler altına imza attıklarını belirtti.


İzmir'de ekonomik ömrünü artık sona erdirmiş olan çok fazla eski yapının bulunduğunu belirten Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı ise şu şekilde konuştu,

Yeni üretilmekte olan konutların fiyatının artış gösterdiği bu sebepten dolayı düşünülmesi gerekmektedir. İzmir çok uzun zamandır bu artışın beklentisi içerisine girmiş bir şehir olarak kendisini göstermekteydi dedi.

Dünya üzerine nüfusu ölçülebilmekte olan hiçbir şehirin nüfusunun, İzmir'deki kadar hızlı artış göstermediğini belirten Kalı, Artış gösteren nüfusun yanında bir de talep getirdiğine dikkat çekti.

Şehir merkezinde uygun fiyata arsa bulmanın artık çok zor bir hal aldığını belirten Kalı, Bundan dolayı kentsel dönüşüm çalışmalarının hemen start alması gerektiğini belirtiyor. İzmir'in %80 oranında kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunun altını çizen Kalı, İzmir üzerinde bir deprem gerçekleştiği takdirde büyük can ve mal kayıplarının yaşanacak olduğunu belirtti. Bunun önüne geçilmesi için ise bir an önce uygulamalara başlamanın gerekli olduğunu vurguladı.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   İzmir kentsel dönüşüm nerelerde   izmir kentsel dönüşüm son durum