İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

truck

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.

İzmir'de kentsel dönüşüm projelerinin çok fazla konuşulmasına karşın hiçbir türlü istenen şekilde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleşmedi diyen Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek, şehrin 3/4'ünün bir an önce yenilenmesi gerektiğini belirtti.

İzmir'in gecekondu ve plansızlığın maksimum derecede öne çıkmış olduğu şehirlerin başında geldiğinin altını çizen Çiçek, İstanbul ve Ankara'da da gecekondu bölümlerinin bulunduğunu fakat oralarda yenilenme sürecinin İzmir'den çok önce başladığını belirtti. Bu husuta işlemekte olan bir süreç söz konusu.

İzmir'de kentsel dönüşüm kapsamında hiçbir gayret görmediklerini aktaran Çiçek, Eskiyi yık, yenisini yap mantığıyla kentsel dönüşüm projesi yaptıklarını ve bunun geçerli bir yöntem olmadığını belirtti. Geleceğe yönelik İzmir üzerinde planlı bir ilerlemenin buluınmadığını iddia eden Çiçek, Kentsel dönüşüm projeleri üzerinde ciddi bir atılım oluduğunda, şirket olarak katılacaklarını aktardı.

Örnek olarak ise, Bostanlı ve Üçkuyular arasında bulunan sahil hattındaki alanda bulunan 40-50 yıllık binaları gösterdi. Bu binaların tamamı ciddi ölçüde riskli yapılar olarak görünmekteler. İzmir'in bir an evvel bu konu üzerinde gerekli planlamaları yapıp, sosyal donatı alanlarını içerisinde barındırmakta olan ada bazındaki kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi beklenmekte.


Kentsel dönüşüm kapsamında İzmir'de büyük bir mesafe kat edilmesi gerektiğini vurgulayan Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer de bu konu üzerinde İzmirli İnşaat firmalarının güç birliği oluşturması durumunda sektör ve şehir adına büyük ve sağlıklı adımlar atılabileceğini vurguladı.

1980 yılına kadar binaların insan gücüne dayalı olarak inşa edilmekte olduğunu ve günümüze göre daha dayanıksız bir biçimde yükseltildiğine dikkat çeken Tanyer, 1980 yılının sonrasında belediye ve inşaat mühendislerinin çalışmalarının sonrasında denetimlerin artış gösterdiğini belirtti. İzmir'in denetim anlamında çok önemli bir nokta üzerinde bulunduğunu aktardı.

1990 yılının sonrasında kullanılmakta olan malzeme kalitesinin artış göstermesiyle, daha kalıcı ve sağlam binalar yapılmaya başlandı. 2007 yılının ardından yapı denetim şirketleri devreye girdi. İnşaat firmalarının da daha nitelikli projeler altına imza attıklarını belirtti.


İzmir'de ekonomik ömrünü artık sona erdirmiş olan çok fazla eski yapının bulunduğunu belirten Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı ise şu şekilde konuştu,

Yeni üretilmekte olan konutların fiyatının artış gösterdiği bu sebepten dolayı düşünülmesi gerekmektedir. İzmir çok uzun zamandır bu artışın beklentisi içerisine girmiş bir şehir olarak kendisini göstermekteydi dedi.

Dünya üzerine nüfusu ölçülebilmekte olan hiçbir şehirin nüfusunun, İzmir'deki kadar hızlı artış göstermediğini belirten Kalı, Artış gösteren nüfusun yanında bir de talep getirdiğine dikkat çekti.

Şehir merkezinde uygun fiyata arsa bulmanın artık çok zor bir hal aldığını belirten Kalı, Bundan dolayı kentsel dönüşüm çalışmalarının hemen start alması gerektiğini belirtiyor. İzmir'in %80 oranında kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunun altını çizen Kalı, İzmir üzerinde bir deprem gerçekleştiği takdirde büyük can ve mal kayıplarının yaşanacak olduğunu belirtti. Bunun önüne geçilmesi için ise bir an önce uygulamalara başlamanın gerekli olduğunu vurguladı.

"İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!" Yorumlar

1 YORUM
  1. Hülya oykunc 10 Şubat 2017 10:37

    sirinyerde 3 katlı eski evimiz var 3 kardeş anlasamiyoz evimiz çok eski napabiliriz

"İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!" Benzer Haberler


İzmir'deki Konutların %65'i Riskli!

İzmir'deki Konutların %65'i Riskli!

İzmirli işadamı Timincioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Timincioğlu yapmış olduğu açıklamada İzmir'deki yapıların %65'inin riskli yapı olduğunu belirtti.. İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!. Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.. İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kar Yağacak mı? 2018

İzmir'e Kar Yağacak mı? 2018

2017 Yılı Şubat ayına girdiğimiz şu günler, İzmir halkı bir kez daha kar görür müyüz merakındalar. İzmir'e Şubat ayında kar yağacak mı? Nerelere yağacak? 2017 yılı İzmir'de kar yağacak yerler? tüm soruların cevabı haberimizde...

İzmir Kentsel Dönüşüm Projesi Yayılacak!

İzmir Kentsel Dönüşüm Projesi Yayılacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm uygulamalarını İzmir kapsamında yaymayı hedeflerine katmış durumdalar. Belediye, planlamış oldukları projelerini ve yatırımlarını anlattı işte detaylar.... İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir Flex Life Studio'da son daireler!

İzmir Flex Life Studio'da son daireler!

İzmir Çiğli'de geçtiğimiz yıllarda temeli atılan ve pek çok kişi tarafından büyük bir merakla takip edilen projelerden olan Flex Life Studio, son daireleri ile geliyor. Bir çok dairenin satışının tamamlandığı Flex Life Studio'da ev alacaklar muhteşem kampanyalardan yararlanabilecek.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşümle Yenilenme Aşamasına Giriyor!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşümle Yenilenme Aşamasına Giriyor!

Torbalı'da yükselişi büyük bir hızlanma alan binalar ilçenin mimari şekline çok güzel yön veriyor. İnşaatçıların yapmış oldukları birbirinden güzellikte olan binalarla Torbalı her geçtiğimiz gün çok daha modern bir görünüm elde ediyor.