İstanbul’da 19.000 Riskli Binanın Yıkım İşleri Tamamlandı!

İstanbul’da 19.000 Riskli Binanın Yıkım İşleri Tamamlandı!
Editör: Melih SANCAK Kentsel Dönüşüm 7 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürü Hüseyin Kaya, İstanbul’da 1999 yılı depreminen sonraki riskli binaların belirlenmesi konusu kapsamında çalışmaların hızla devam etmekte olduğunun altını çizdi. Şehirde yaklaşık olarak tespit edilen bina sayısının 50.000 olduğunu aktaran Kaya, söz konusu 50.000 riskli bina kapsamında yer alan 220.000 civarında konut bulunduğunu ve yine aynı şekilde 31.000 adet seyirlerinde ise iş yerinin varlığının olduğunu kaydetti.

Bunların kendi tespitleri olduğunu aktaran Kaya, Mevcutta bu sayının yüksek olduğunun altını çizdi. İstanbul’da riskli olduğundan dolayı yıkımı gerçekleşmiş olan bina sayısının yaklaşık 19.000 olduğunu ve bu kapsamda 88.000 adet bağımsız bölüme eşitlendiğinin altını çiziyor. Aktif olarak yıkım çalışmalarında devamlılık söz konsuyken, yıkım çalışmaları devam eden çok sayıda ilçe ve binanın varlığını aktardı. Buna yönelik kira yardımının devam ettiğinin altını çizdi. Yaklaşık olarak 775.000.000 TL kira yardımında bulunulmuş olduğunu da kaydetti.

62 Bölge Üzerinde Çalışma

Kaya, İstanbul’da 19 ilçede ve 62 bölgede riskli alan çalışmalarının devamlılığının sürdüğünü kaydetti. GOP, Kadıköy, Esenler, Sarıyer, Kartal, Pendik, Beyoğlu ve çok sayıda ilçe üzerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğine dikkat çeken Kaya, Fikirtepe’nin tamamına bakıldığı takdirde, mevcut alanın 134 hektar olduğunu ve bu kapsamda riskli olarak tespiti gerçekleştirilen binanın ise 6.341 adet olduğuna değindi.

17.728 adet bağımsız bölüm tespiti de bu 6.341 binaya ek olarak kendini gösteriyor. Buranın planlamasının yapılması sonucunda toplam yapı adası sayısı 61 olarak gün yüzüne çıkıyor. Güncel olarak bu yapı adalarının çoğunda inşaat çalışmalarının devam etmekte olduğunu aktaran Kaya, Tüm binalar yenilenip, yaşamın başladığı sırada çok güzel bir Fikirtepe’nin İstanbul’da bulunacağını ve İstanbul’un en çok dikkat çeken cazibe merkezi haline geleceğini düşündüğünü aktardı.

Fikirtepe’de olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan çalışmaların bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından takip edildiğini belirten Kaya bu kapsamda düzenli ve istikrarlı bir şekilde ilerlendiğini ifade etti.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • sezen :

    29 Mart 2019-12:36

    istanbul için güzel çalışmalar var evet ama bence ne yapılsın trafikteki kargaşa bitmeyecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com