İstanbul’a Yeni Metrobüs Hattı Geliyor!

İstanbul’a Yeni Metrobüs Hattı Geliyor!
Editör: Zeynep Kaya Gündem 17 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapılacak olan 80-90 kilometre metronun ihale işlemlerinin yapıldığının altını çizdi. Bugün toplantıda arkadaşlarının bahsettiğini aktaran Topbaş, kararları verilmiş olduklarını belirtti.

Bu günden sonra 7 tane havarayla birlikte bir sistem hizmete açılacak. Arkasından yeni bir ihale aşamasına girilecek. Bunlardan bir tanesi Bakırköy’den Sefaköy’e kadar uzanacak olan metronun devamı olarak Sefaköy üzerinden TÜYAP’a kadar gidecek olan bir metro için çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların projeleri tamamlanmış durumda. Bu kapsamda artık ihale aşamasına geçiliyor.

Şuanlık Silivri’ye kadar metrobüs hattı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Arkasından da 32,5 kilometre metronun projelendirilmesi yapılacak. Bunun arkasında yer alan 32.500 kilometre uzunluğu bulunmakta olan bir metronun projelendirmesini yaptıklarını aktaran Topbaş, Bununla beraber aynı zamanda Esenyurt – Avcılar hattına yönelik bir çalışmalarının daha bulunduğunun altını çizdi. 32 kilometre 13 istasyon şeklinde tasarlanan hattın da kısmen Büyükçekmece’den geçtiğini aktaran Topbaş, bunun da önemli bir ulaşım aksı oluşturduğunun altını çizdi.

Büyükçekmece sahilden TÜYAP’a kadar 2.500 metrelik bir teleferik çalışmasının olduğunu belirten Topbaş, Gelinen bir metrobüs aracılığıyla metroya ve sahile inilecek olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda da hemen teleferik aracılığıyla inilip eve gidilecek olduğunu Topbaş aktardı. Bunların tamamının  kendilerine yetki veren insanların emeklerinin olduğunu vurgulayan Topbaş, bunları yetkililerin değil, bu yetkiyi verenlerin yapmış olduğu açıkladı.

Kendilerini buralara bu hizmetleri yapmaya getirenlerin halk olduğunu bu görevi verenin halk olduğunu ve bu kapsamda yine halkın bu projeleri yapmış olduğunu aktardı.

İstanbul’da ulaşım her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bu kapsamda yapılan mega projelerle birlikte İstanbul’un değerine değer katılırken bununla birlikte, trafik sıkıntısına da yavaş yavaş çözüm getiriliyor.

Yapılan metro ve metrobüs hatlarıyla birlikte, trafikte araba sorunsalını biraz daha azaltmış olduklarını belirten Topbaş, tüm semtlerin ulaşım akslarına yakın olması hedefini güdüyor. Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • sezen :

    29 Mart 2019-12:36

    istanbul için güzel çalışmalar var evet ama bence ne yapılsın trafikteki kargaşa bitmeyecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com