İstanbul’a 2 Yeni Metro Hattı Geliyor!

İstanbul’a 2 Yeni Metro Hattı Geliyor!
Editör: Vahap AYZET Gündem 1 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Sefaköy – Beylikdüzü ve Sultangazi – Arnavutköy metro hattının ÇED raporu açıklandı.

  • Sultangazi – Arnavutköy Metro Hattı

Toplam maliyeti 3.990.565.500 TL olan iki farklı metro hattı projesinin de hizmete açılış tarihinin 2019 olması planlanmakta. Sultangazi – Arnavutköy metro hattı projesinin uzunluğu 15.13 kilometre olarak belirlendi. 2 Ayrı raylı hatla birleştirilecek şekilde plan ve projesi yapılmış olan proje, ilk olarak M3 – Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyat metrosuna bağlanacak. Proje konusu hattın diğer birleşim noktası da Halkalı – 3. Havalimanı metrosuyla Arnavutköy merkezinde yapılacak olan bağlantı olacak. Vezneciler’den başlamakta olan hat buradan Fenertepe ve Arnavutköy istasyonlarına uzanış sergileyecek. Son olarak hat Taşoluk istasyonunda son bulacak.

  • Sefaköy – Beylikdüzü Metro Hattı

15.13 kilometre uzunluğu bulunan ikinci proje Sefaköy – Beylikdüzü metro hattının söz konusu maliyeti ise 1.865.080.000 TL olarak belirlenmiş durumda. Metrobüs hattına ve Sefaköy Başakşehir Havaray Hattına birleşecek olan söz konusu hattın plan ve proje işlemleri bitmiş durumda. Toplam olarak hat kapsamında yer alan istasyon sayısı 10 olarak belirlendi. Sefaköy – Beylikdüzü hattı son 30 yıl içerisinde konutlaşmanın gelişim gösterdiği alan üzerinde kendisini gösterecek ve söz konusu hat E-5 Karayoluna pararlel bir şekilde bulunduğundan dolayı Avrupa Yakası ulaşım ağının en önemli metrosu haline gelecek. 

Küçükçekmece, Avcılar ve Beylikdüzü ilçelerinden geçiş yapacak olan söz konusu Sefaköy – Beylikdüzü metro hattı projesi, metrobüs hattına entegre olurken aynı zamanda Sefaköy – Başakşehir Havaray Hattı’na da entegra olacak bir şekilde yapılıyor.

Sefaköy – Beylikdüzü Metro Hattı, Mustafa Kemal durağı haricinde bütün duraklarda metrobüsle entegrasyon sağlayacak. Bir diğer transfer merkezi ise hattın ilk durağı konumunda olan Sefaköy istasyonunda bulunuyor. Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • sezen :

    29 Mart 2019-12:36

    istanbul için güzel çalışmalar var evet ama bence ne yapılsın trafikteki kargaşa bitmeyecek.

Tema Tasarım | Osgaka.com